Problemy z produkcją wyświetlaczy

Apple i TSMC pracują nad ekranami micro OLED – i nie, nie chodzi tu o micro LED

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Według raportu AsiaNikkei Apple zamierza stworzyć wyświetlacz micro OLED we współpracy z największym producentem procesorów na świecie, czyli TSMC. Warto tu wyjaśnić, że micro OLED to nie to samo, co micro LED. Ten drugi polega na zastosowaniu niezwykle małych diod świecących nieorganicznych. Natomiast micro OLED wykorzystuje diody świecące organiczne, które są zbudowane bezpośrednio na waflach krzemowych. To natomiast pozwoli na znaczną redukcję grubości wyświetlacza, jak i jego masy.

TSMC i Apple pracują nad micro OLED

TSMC i Apple micro OLED

Firma współpracuje ze swoim głównym dostawcą chipów, ponieważ mikro wyświetlacze OLED nie są zbudowane na szklanych podłożach, jak konwencjonalne panele OLED. Zamiast tego mają się one opierać bezpośrednio na waflach krzemowych, czyli na tym samym, z czego powstają rdzenie procesorów. Biorąc pod uwagę, że to właśnie TSMC jest ich największym producentem i dysponuje najbardziej zaawansowaną technologią, to Apple nie mogło znaleźć lepszego partnera. Jak już wspomniałem we wstępie, takie ekrany byłyby smuklejsze i lżejsze. Warto tu jeszcze dodać, że zaoferują niższy pobór energii i wygenerują mniej ciepła. Ekrany te według źródeł mają zostać wykorzystane przy okularach i goglach AR/VR producenta. Wyżej wspomniane cechy w takich urządzeniach mają natomiast olbrzymie znaczenie.

Zobacz też: Horizon Zero Dawn na GeForce GT 710 to prawie płynna rozgrywka w 72p – i nie, nie zgubiłem zera

Ponadto, to również oznacza szerszą współpracę Apple i TSMC. Warto dodać, że to właśnie ta firma jest głównym dostawcą procesorów dla iPhone, iPada, oraz układu Apple M1 dla komputerów ARM firmy. Rzecz jasna za cały projekt odpowiada Apple, jednak to tajwański gigant jest w stanie zająć się produkcją procesorów. Obecnie ekrany micro OLED mają być na etapie wczesnych prototypów. Wyprodukowane testowe ekrany mają przekątną poniżej jednego cala. Może zająć jeszcze kilka ładnych lat, nim zobaczymy gotowy, komercyjny produkt.

Źródło: AsiaNikkei

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy