Qualcomm zaprezentował Snapdragona X65 5G. Jest to modem 5G, który znacznie przesuwa granicę potencjału łączności najnowszej generacji. W jego przypadku przepustowość podczas pobierania danych może osiągać oszałamiające 10 Gbps. Dla porównania najnowszy modem MediaTeka, który był przez krótki czas liderem w tej kwestii, nie dochodził nawet do 8 Gbps. Oczywiście wciąż mowa jest o wartościach, które obecnie są absurdalnie duże z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.

Snapdragon X65 5G

Snapdragon X65 5G

Qualcomm już teraz dostarcza pierwsze próbki nowego modemu do poszczególnych producentów. W ten sposób pierwsze smartfony z nim na pokładzie będziemy mogli zobaczyć jeszcze pod koniec tego roku. Chociaż realnie powinny one zadebiutować dopiero w 2022 roku. To natomiast całkiem sporo mówi także o następcy Snapdragona 888. Skoro Qualcomm stworzył nowy zewnętrzny modem 5G dla flagowców, to najprawdopodobniej jego kolejny układ z najwyższej półki cenowej również nie będzie miał zintegrowanego tego elementu. Skupmy się jednak na samym urządzeniu. 

Zobacz też: Apple pracuje nad czterema nowymi procesorami – firma na poważnie wkracza w erę ARM

Snapdragon X65 5G jest już czwartą generacją modemów 5G od Qualcomma. Jednocześnie jest to pierwszy na świecie modem osiągający prędkość do 10 Gbps. Dodatkowo jako jedyny wykorzystuje technologię 3GPP release 16 modem-RF. Warto jednak podkreślić, że żadna komercyjna sieć nowej generacji nawet się nie zbliża do tego pułapu. Oczywiście to tylko kwestia czasu, nim taka się pojawi, ale raczej dłuższego, niż rok lub dwa. Co więcej, modem X65 charakteryzuje się architekturą umożliwiającą rozbudowę, która pozwala na aktualizację oprogramowania w przyszłości. Tym samym wydłuży to żywotność urządzenia w niego wyposażonego. Jest to również pierwszy modem wykorzystujący zaawansowane możliwości strojenia anteny za pomocą sztucznej inteligencji. Według Qualcomm, rozwiązanie wykorzystuje AI-trained model do wykrywania pozycji ręki użytkownika na urządzeniu i dostraja anteny w czasie rzeczywistym. To natomiast skutkuje szybszym przesyłaniem danych, lepszym zasięgiem i poprawą żywotności baterii.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.