ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Produkcja procesorów w Chinach spada

Chiny wprowadzają nowe zasady antymonopolowe wymierzone w gigantów technologicznych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Chiny wdrożyły nowe przepisy antymonopolowe w kraju. Te mają na celu ograniczenie działalności największych firm technologicznych Państwa Środka. Nowe zasady są w zasadzie sformalizowaną wersją projektu ustawy antymonopolowej opublikowanego w listopadzie ubiegłego roku. W ten sposób Państwo Środka chce pozwolić mniejszym firmom na złapanie nieco oddechu i niezależności od gigantów. Do tej pory bowiem ci często byli zmuszeni do współpracy z większymi graczami i to na ich zasadach. Taka przynajmniej jest oficjalna wersja władz Chin.

Chińskie przepisy antymonopolowe

Chińskie przepisy antymonopolowe

Oczekuje się, że wytyczne będą wywierać nową presję na wiodące usługi internetowe w kraju. Uderzą więc głównie w strony e-commerce, takie jak Taobao i Tmall Alibaba Group oraz JD.com. Prawo obejmuje również usługi płatnicze, takie jak Alipay firmy Ant Group i WeChat Pay firmy Tencent Holding. Przepisy zostały wydane przez Państwową Administrację Regulacji Rynku (SAMR) na oficjalnej stronie internetowej. Zakazują one firmom szeregu zachowań, w tym zmuszania kupujących do wybierania pomiędzy najlepszymi graczami internetowymi. Taka praktyka jest od dawna stosowana na tamtejszym rynku.

Zobacz też: Globalna premiera Xiaomi Mi 11 za nami – poznaliśmy ceny flagowca

Zabrania również firmom zmuszania handlowców korzystania jedynie z określonych usług i aplikacji. Zakazane są także działania, które ustalałyby ceny, ograniczały technologie i wszystkie inne techniki manipulowania rynkiem. Wyjaśniając powody wprowadzenia nowych zasad, SAMR ogłosiło, że doniesienia o zachowaniach antymonopolowych związanych z internetem są coraz częstsze.  

Zachowanie monopolistów jest bardzo ukryte. Wykorzystanie danych, algorytmów, zasad platformy i tak dalej utrudnia odkrycie i określenie, jakie są porozumienia monopolistyczne.

SAMR rozpoczął już dochodzenie antymonopolowe w sprawie Alibaba Group w grudniu po zawieszonym IPO o wartości 37 miliardów dolarów dla powiązanej z płatnościami Ant Group. Alibaba został ostrzeżony przez regulatorów przed praktykami takimi jak zmuszanie sprzedawców do korzystania jedynie z jej usług.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy