Rynek elektroniki 2022

Azjatyckie firmy postanowiły zaradzić problemom z niedoborem podzespołów

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jak to powiedział kiedyś pewien wybielony czarodziej:

Wypatrujcie mnie piątego dnia o świcie, o brzasku patrzcie na wschód.

Cytat ten pasuje tu niemal idealnie, ponieważ to właśnie ze wschodu nadchodzi ratunek dla wielu branż korzystających z elektroniki. Azjatyccy producenci układów scalonych podejmują działania w celu zwiększenia swoich mocy produkcyjnych. W ten sposób chcą rozwiązać palący problem globalnego niedoboru chipów, który dotyka producentów samochodów i elektroniki.

TSMC, UMC i SK Hynix rozwiążą problem niedoborów elektroniki

TSMC UMC i SK Hynix niedobory elektroniki

Niestety, jak już pisałem, ten cytat pasuje tu niemal. Minie bowiem znacznie więcej czasu, niż pięć dni, nim ruszą ze zwiększoną produkcją układów. A i na odczuwalne skutki ich działań będziemy musieli poczekać znacznie dłużej. Jak długo? Sami producenci podkreślają, że zniwelowanie luki w dostawach może potrwać wiele miesięcy, ponieważ walczą o nadążenie za rosnącym popytem na chipsety. No cóż, życie to nie jest książka fantasy. 

Zobacz też: Japońscy mnisi przygotowują kosmiczną świątynię – i nie, nie jest to metafora

Rynkowi na ratunek ruszyło trzech gigantów. Przede wszystkim tajwańskie TSMC i UMC, oraz koreańskie SK Hynix. Firmy te podkreśliły potrzebę zwiększenia mocy produkcyjnych w celu wypełnienia luki w popycie. Warto tu podkreślić, że samo TSCM podkreśliło, że zamierza priorytetowo traktować produkcję chipów związanych z samochodami. United Microelectronics Corp (UMC) zamierza wydać 1,5 miliarda dolarów na inwestycje kapitałowe w tym roku, przewyższając inwestycje w 2020 roku. Te mają również być przeznaczone na zwiększenie produkcji. Inny azjatycki producent układów scalonych, SK Hynix, który jest drugim na świecie producentem układów pamięci, ogłosił, że w ramach cięcia kosztów przyspiesza plany przeniesienia swoich zakładów produkujących 8-calowe wafle krzemowe do Chin. Firma posuwa się naprzód w stosunku do pierwotnych planów, aby szybciej zakończyć relokację przed początkowo planowanym dwuletnim okresem. Miejmy nadzieję, że do końca bieżącego roku problemy z niedoborami elektroniki zostaną rozwiązane.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy