Większość graczy PC wciąż z zazdrością spogląda na tych, którym udało się zdobyć kartę graficzną z serii RTX 3000. Istniał jednak cień nadziei, że problemy z dostawami mogą ustąpić w tym kwartale. Niestety, nowy raport twierdzi, że dostępność linii Ampere firmy Nvidia będzie się w tym okresie jedynie pogarszać, a nie poprawiać. Tak przynajmniej twierdzi jeden z ekspertów, czyli sprzedawca detaliczny Alternate, który działa na terenie kilku europejskich krajów. 

Większe problemy z dostępnością RTX

Większe problemy z dostępnością RTX

Przedstawiciel Alternate rozmawiał z Nvidią o koszmarnej sytuacji, w jakiej znajdują się konsumenci, jeśli chodzi o zakup karty RTX 30xx. Dowiedział się przy tym, że sytuacja będzie wyglądała tylko gorzej. Wygląda na to, że nowy RTX 3080 i RTX 3060 Ti będą najtrudniejsze do zdobycia, ponieważ obie karty doświadczają niewielu dostaw od producentów w połączeniu z wieloma otwartymi zamówieniami.

Szansa na RTX 3080, szczególnie w przypadku nowych zamówień, jest praktycznie zerowa. Niestety, ceny nowych zamówień będą w najbliższej przyszłości nadal rosły ze względu na siły rynkowe.

— Napisało Alternate w oświadczeniu. 

Zobacz też: Apple odpowiada za ponad połowę produkcji najnowocześniejszych procesorów w TSMC

Podczas gdy podaż RTX 3070 i RTX 3090 również cierpi, liczba osób na liście oczekujących na te karty nie jest aż tak wysoka. Ta jednak również ma się wydłużyć. Pandemia spowodowała niedobory chipów, które wpływają na kilka branż, w tym sprzęt dla graczy i motoryzację. W tym ostatnim przypadku wiele dużych firm zostało zmuszonych do ograniczenia lub wstrzymania produkcji pojazdów w swoich fabrykach. Problemy spowodowane przewagą popytu nad podażą będą się jeszcze pogłębiać w tym kwartale. Zacznijmy od tego, że 12 lutego rozpocznie się Chiński Nowy Rok. Wtedy to wiele fabryk w kraju zostanie zamkniętych na okres od jednego do dwóch tygodni. Dodatkowo sytuację pogarsza niedobór surowców do produkcji kart graficznych. Jakby tego było mało, rosnąca cena kryptowalut oznacza, że wiele osób z listy oczekujących na karty RTX 30xx to górnicy, którzy chcą je dodać do swoich zestawów. Niektórzy obchodzą niedobory, kupując nowe laptopy Ampere i wykorzystując je do wydobywania Ethereum.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.