Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to największy na świecie producent kontraktowy układów scalonych. Przoduje on także w produkcji procesorów mobilnych dla smartfonów. Gigant ten ma zwiększyć swoją działalność o 12-16 procent dzięki swoim planom dotyczącym budowy fabryk dla procesu 3 nm. Teraźniejszość jednak należy do procesu 5 nm. W jego przypadku niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o liczbę zamówień, jest amerykański gigant, czyli Apple.

Apple liderem procesu 5 nm

Apple liderem procesu 5 nm

Najnowsze raporty donoszą, że Apple jest głównym klientem TSMC jeśli chodzi o produkcję chipsetów w technologii 5 nm. W jego dalszej części dodano, że gigant z Cupertino może odpowiadać za 53 procent całkowitej produkcji chipów w tym obecnie najnowocześniejszym procesie technologicznym tajwańskiego producenta. Dla porównania drugi na liście Qualcomm ma stanowić 24 procent produkcji chipów 5 nm. Warto dodać, że większość tej produkcji to modemy 5G dla… Apple. Tym samym można uznać, że realne aż 77% całej produkcji procesu 5 nm trafia do iPhone. Dla porównania Samsung i AMD odpowiadają za 5% produkcji na producenta. Pozostali duzi gracze to Nvidia i MediaTek z produkcją odpowiednio 3% i 2%. Pozostałe 8% przypada na inne firmy.

Zobacz też: Nie oczekuj, że Apple Car będzie miał kierownicę

Kilka miesięcy temu doniesiono, że Apple zarezerwował pełne moce produkcyjne TSMC do produkcji 5nm chipsetów. TSMC zaczęło traktować producenta iPhone w sposób uprzywilejowany, ponieważ prawie jedna piąta całkowitego przychodu firmy pochodzi od tej firmy. Preferencyjne traktowanie Apple jest uważane za powód, dla którego Qualcomm przekazał Samsungowi kontrakt na produkcję układów Snapdragon 888. Warto dodać, że przez lata głównym producentem flagowych Snapdragonów było właśnie TSMC. 

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.