Już dawno się przyzwyczailiśmy, że opisy specyfikacji komputerów w marketach z elektroniką są całkowicie bezużyteczne. Procesor Intel i5, 8 GB RAM, dysk 1000 i grafika Nvidia tak naprawdę nie mówi nam, z jakim procesorem mamy do czynienia, z jakimi pamięciami, ani jaką kartą graficzną. I mogłoby się wydawać, że to nie jest aż tak wielki problem, ponieważ można parametry sprawdzić u samego producenta. Sęk w tym, że ci są pod tym względem niewiele lepsi i, mimo że podają model karty graficznej, tak rzadko zdradzają jej dokładną wersję. Te natomiast różnią się od siebie znacznie. Na szczęście Nvidia również ma tego dosyć.

Nvidia wymusi na producentach podawanie specyfikacji grafiki

Nvidia wymusi na producentach podawanie specyfikacji grafiki

Dobrym i dość świeżym przykładem jest tu GeForce RTX 3060 do laptopów. Brzmi to jak konkretny model karty graficznej. Prawda jest jednak taka, że istnieje on w olbrzymiej ilości konfiguracji. Te różnią się między sobą taktowaniem samej karty, pamięci, i jej rozmiarem. W ten sposób ich pobór energii generowane ciepło i osiągana wydajność znacznie się od siebie różnią. A mimo to z perspektywy przeciętnego klienta to jedno i to samo. Z drugiej strony nie ma też co wieszać psów na samych producentach. Zacznijmy od tego, że za nazwami stoi sama Nvidia. I to właśnie ta firma nie przyłożyła się zbytnio do ich różnicowania. Teraz natomiast musi odkręcić to, co zepsuła. 

Zobacz też: Aplikacja WP Pilot już dostępna na telewizorach LG Smart TV

Innymi słowy, podczas gdy Nvidia wcześniej zachęcała producentów do podawania zegarów i poboru mocy na stronach swoich produktów, teraz wymaga tego od nich. Nadal można jednak używać oznaczenia Max-Q, choć z innych powodów, jak np. wskazanie wsparcia dla Dynamic Boost 2.0, Advanced Optimus i Whisper Mode 2.0. Wiele zestawień laptopów z serii RTX 30 nie zostało jeszcze zaktualizowanych, aby odzwierciedlić różnice w prędkości zegara i całkowitym poborze mocy. Jednak producenci tacy jak Asus, Acer, Razer, Origin, MSI, Alienware i Gigabyte już zaktualizowali niektóre strony produktów, więc sprawy idą w dobrym kierunku dla konsumentów.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.