Zapewne większość naszych użytkowników jest świadomych, że zagrożeń w świecie mobilnym należy spodziewać się wszędzie. Nawet w Sklepie Play można znaleźć aplikacje, które najzwyczajniej w świecie mogą wywołać różnorakie szkody. Specjaliści z Malwerbytes właśnie ujawnili kolejny tego typu przykład, gdzie wystarczyła jedna aktualizacja, aby zwykła aplikacja zamieniła się w złośliwe oprogramowanie. O ile Google już usunęło program ze Sklepu Play, tak wciąż może on znajdować się na urządzeniach.

Czytnik kodów kreskowych i QR Code – czy może stanowić zagrożenie? Po aktualizacji już tak

malware skaner kodów kreskowych infekcja zagrozenie

Barcode Scanner, czyli prosta aplikacja do skanowania kodów kreskowych, a także QR Code’ów, przez lata zbierała bardzo dobre opinie w Sklepie Play. Tym samym została pobrana ponad 10 milionów razy i ostatecznie uzyskała ocenę na poziomie ponad 4 gwiazdek. Jednak ostatnia wersja nie była już nastawiona tylko na pomoc użytkownikom. Otóż w darmowej odsłonie aplikacji ukryto złośliwe oprogramowanie poprzez specjalne SDK od różnych firm trzecich. To był błąd, który sprawił, że ostatecznie w ten sposób można było zainstalować na smartfonie Trojany. Efektem jest takie zachowanie zainfekowanego urządzenia:

Dla potomnych dane samej aplikacji:

  • nazwa: Barcode Scanner
  • MD5: A922F91BAF324FA07B3C40846EBBFE30
  • pakiet: com.qrcodescanner.barcodescanner

Zobacz też: Xiaomi Waterfall Display – każda krawędź jest ekranem, a portów brak.

Naturalnie już nie znajdziecie tego programu w Sklepie Play. Niemniej wciąż wiele urządzeń może mieć zainstalowaną tę aplikację, która sama zdążyła się zaktualizować. Dlatego lepiej sprawdźcie, czy nie znajduje się ona na Waszym smartfonie i sprzęcie najbliższych.

Źródło: Malwerbytes

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.