mediatek 10 rdzeni helio x20

Ostatnio w Sieci pojawiły się plotki odnośnie Qualcomma, który szykuje się do wprowadzenia Snapdragona 818, który miałby być pierwszą jednostką wyposażoną w 10-rdzeni. Jednak Amerykanie zostali wyprzedzeni i pierwszym, który właśnie dzisiaj zaprezentował tego typu procesor jest oczywiście MediaTek.

Najnowsze dziecko tajwańskiej firmy nazwane Helio X20 nie jest innowacyjne tylko ze względu na ilość rdzeni, ale także ich podział. Jest to oczywiście to samo rozwiązanie, które mogliście poznać przy okazji plotek o Snapdragonie 818. Tak też wygląda najnowszy procesor MediaTeka:

  • 4 rdzenie ARM Cortex-A53 (1,4 GHz);
  • 4 rdzenie ARM Cortex-A53 (2 GHz);
  • 2 rdzenie ARM Cortex-A72 (2,5 GHz);
  • proces technologiczny: 20 nm;
  • aparat: do 32 MPx;
  • ARM GPU MP4.

Taki podział rdzeni (Tri-Cluster) ma zapewnić jeszcze większą efektywność za sprawą podziału zadań. Do najlżejszych prac będzie zaprzęgany najniżej taktowany zestaw. Potrzeba nieco więcej energii? Kolejne 4 rdzenie. Pełna wydajność? Wszystkie 10-rdzeni zaczynają pracować. Taki system mają oczywiście jeden cel: zmniejszyć pobór energii. Podobnie jest z układem graficzny, który w porównaniu do tego zastosowanego w poprzedniej jednostce (Helio X10 – IMG G6200) jest o 40% wydajniejszy zużywając przy tym mniej energii.

Jak widać, ogranicza nas już tylko nasza wyobraźnia. Ilość rdzeni rośnie zgodnie ze znaną grafiką dotyczącą MediaTeka, ale czy to źle? Okaże się dopiero jak pojawią się pierwsze testy Helio X20, a także jak zostanie on porównany z nadchodzącą jednostką Snapdragona 818. Tajwańczycy obiecują, że ich procesor zostanie wprowadzony do sprzedaży w grudniu bieżącego roku i właśnie wtedy trzeba czekać na pierwsze urządzenia mobilne z 10-rdzeniami. Jakie jest Wasze zdanie na temat takiego rozwoju?

źródło: MediaTek

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.