qualcomm-snapdragon

Pogoń za rdzeniami w procesorach przeznaczonych dla urządzeń mobilnych jest widoczna od kilku lat. Wcześniej to Texas Instruments oraz Qualcomm starali się prześcigać w tworzeniu lepszych jednostek. Obecnie ten pierwszy nie jest już aktywny na rynku jednak jego miejsce zajął chiński Mediatek i co ciekawe coraz lepiej mu to wychodzi.

Po informacjach na temat MT6797 przychodzi czas, aby Qualcomm odbił piłeczkę. Pojawiłby się informacje o specyfikacji nowej 10 – rdzeniowej jednostki Snapdragon 818.

Rozkład poszczególnych grup układów jest nieco inny niż w procesorze Mediateka. W MT6797 mamy cztery rdzenie Cortex-A53 1.4 GHz , cztery Cortex-A57 2 GHz i dwa Cortex-A72 2.5 GHz. Natomiast Snapdragon ma posiadać 4 rdzenie Cortex-A53 1.2 GHz, dwa rdzenie Cortex-A53 1. 6GHz oraz cztery rdzenie Cortex A72 2 GHz. Jak widzimy główna różnica jest w rdzeniach średniej i dużej mocy.

Snapdragon 818

Dodatkowo nowy procesor będzie obsługiwał łączność LTE w kategorii 10, które w teorii pozwala na pobieranie z prędkością 452.2 Mbit/s i wysyłanie danych 102.0 Mbit/s. Układ ma także wspierać nowe pamięci LPDDR4 tworzone przez Samsunga. Układ graficzny to tajemnicze Adreno 532 o którym nie ma niestety żadnych informacji.

Wygląda na to, że układ Mediateka będzie oferował odrobinę mniej mocy ale i funkcjonalności. Chociaż moim zdaniem taki Snapdragon 800 czy 801 już w zupełności wystarczy.

Źródło: PhoneArena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Arkadiusz Melerski