Wycofano pozew antymonopolowy przeciwko Qualcommowi

Zamiana ról? Teraz to Qualcomm chce pracować nad własnymi rdzeniami ARM

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Samsung przez lata korzystał ze swoich autorskich rdzeni procesora. Jednak to dopiero powrót na łono ARM sprawiło, że pod względem CPU udało mu się nie tyle dogonić Qualcomma, ile wręcz uzyskać pewną przewagę nad nim. Teraz natomiast to Qualcomm przygotowuje się do porzucenia rdzeni od ARM i przejścia na autorską technologię. Mamy więc do czynienia ze swego rodzaju zamianą ról. Pozostaje jednak pytanie: komu to wyjdzie na dobre?

Qualcomm z własnymi rdzeniami ARM

Qualcomm z własnymi rdzeniami ARM

Mogłoby się wydawać, że Qualcomm już stosuje własne rdzenie. W końcu w specyfikacji procesorów nie ma mowy o Cortexach, a o rdzeniach Kyro. Sęk w tym, że Kyro to jedynie określenie zestawu rdzeni ARM. Na przykład informacja o obecności rdzeni Kyro 240 Gold, oznacza, że w środku znajdziemy cztery rdzenie Cortex-A73 o taktowaniu 1,8 GHz. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku starszych rdzeni Krait, które opierały się jednak na Cortexach z architekturą ARMv7, czyli 32-bitowych. Warto podkreślić, że Qualcomm już kiedyś miał swoje autorskie rdzenie, a dokładniej linię Scoropion. Te jednak wciąż w dużej mierze opierały się na układach Cortex-A8 i Cortex-A9, a nie były zaprojektowane od podstaw.

Zobacz też: Prezes Parlera został zwolniony – czas na nowego lidera?

Dogonienie Qualcomma przez Samsunga jednak dużo zmienia w tej materii. Zwłaszcza że możliwe jest przecież produkowanie własnych rdzeni ARM, które są lepsze od Cortexów. W końcu na tym właśnie polega sukces procesorów Apple. Warto tu przypomnieć, że Qualcomm niedawno przejął Nuvię. Ta została założona przez byłych projektantów rdzeni ARM dla Apple. Początkowo zakładano, że jest to tylko zabezpieczenie na wypadek, gdyby Nvidii udało się uzyskać zgodę na przejęcie ARM. Teraz już wiemy, że to tylko jeden z mniej istotnych powodów, a prawdziwym są własne rdzenie ARM zaprojektowane od podstaw.

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy