Wcześniej pisałem o urządzeniu łączącym zalety superkondensatora i akumulatora, teraz czas na coś, co łączy RAM i pamięć nieulotną. Mowa tu o MRAM, które może i nie jest aż tak nową technologią, jednak to dopiero Samsung chce ją wykorzystać w niewielkich urządzeniach elektronicznych. We wstępie warto jednak wyjaśnić, że technologia ta nie była wcześniej powszechnie stosowana z powodu wysokich kosztów, oraz dużych rozmiarów komórki pamięci. Możliwe, że Samsung rozwiązał przynajmniej jeden z tych problemów. 

Samsung chce stosować MRAM

Samsung chce stosować MRAM

No dobrze, jednak zanim przejdziemy dalej, to warto dokładniej wyjaśnić, czym tak właściwie MRAM jest. Zacznijmy od tego, że to skrót od Magnetosensitive Random-Access Memory. W odróżnieniu od pamięci flash / DRAM (Dynamic Random-Access Memory), które przechowują dane jako ładunek elektryczny, MRAM jest rozwiązaniem nieulotnym, które do przechowywania danych wykorzystuje magnetyczne elementy składające się z dwóch folii ferromagnetycznych i cienkiej bariery. W praktyce pamięć MRAM jest niewiarygodnie szybka, porównywalna do DRAM. Wynika to częściowo z faktu, że pamięć MRAM nie musi wykonywać cyklu kasowania przed zapisem nowych danych. Wymaga również mniej energii niż konwencjonalne nośniki pamięci. Jeśli zaś chodzi o wady, to te wymieniłem we wstępie. 

Zobacz też: Samsung porzuca wsparcie dla serii Galaxy A z 2017 roku

Według głównego inżyniera firmy Samsung ma na celu rozszerzenie zastosowania technologii MRAM na dodatkowe sektory. Firma ma nadzieję, że jej układy MRAM znajdą zastosowanie w większej liczbie obszarów takich jak IoT i AI, pamięć graficzna, niskopoziomowa pamięć podręczna, rynek motoryzacyjny, czy urządzenia noszone. Jednak jak na razie raczej nie mamy co liczyć na używanie tej pamięci w smartfonach lub komputerach. Jeśli jednak kiedyś do tego dojdzie, to będzie ona mogła zastąpić zarówno pamięć masową, jak i operacyjną.

Źródło: Sammobile

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.