ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Signal oszukał zabezpieczenia Iranu

Signal znów działa w Iranie – oczywiście lokalne władze nie wyraziły na to zgody

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pod koniec stycznia pojawiły się wiadomości, że Signal stał się celem irańskiego rządu. Po tym, jak tamtejsi obywatele zaczęli masowo instalować aplikację, lokalne władze ją zablokowały. Twórcom aplikacji udało się jednak stworzyć dość prowizoryczne, jednak skuteczne rozwiązanie tego problemu. Dlaczego jednak Iran zablokował Signala? No cóż, wynika to z faktu, iż komunikator ten stosuje szyfrowanie end2end, którego lokalnym hakerom nie udało się złamać. Tym samym rząd nie może podsłuchiwać obywateli.

Signal znów dostępny w Iranie

Signal oszukał zabezpieczenia Iranu

Firma wydała w sprawie ponownego uruchomienia komunikatora komunikat. Podkreśla w nim, że rozwiązanie jest dość prowizoryczne i z założenia tymczasowe. Ma ono jednak na celu zapewnienie czasu potrzebnego na stworzenie lepszej opcji.

Jako tymczasowe rozwiązanie, które ma pomóc ludziom w Iranie w ponownym nawiązaniu połączenia. Dodaliśmy obsługę w Signal dla prostego serwera proxy TLS, który jest łatwy w konfiguracji, może być używany do ominięcia blokady sieci i bezpiecznie przekierowuje ruch do Signala.

Nawet w przypadku proxy, podstawowe założenia Signala się nie zmieniają. Rozmowy są nadal szyfrowane od nadawcy do odbiorcy, co zawsze było największą chlubą platformy. Tym samym ruch jest nieprzejrzysty dla samego operatora proxy.

Zobacz też: Wertykalne filmy na horyzontalnym ekranie – TikTok oficjalnie trafia na Android TV

To ważne, ponieważ Signal liczy na to, że inni użytkownicy skonfigurują i uruchomią te serwery proxy. Firma twierdzi, że proces jest prosty i wymaga tylko serwera z dostępnymi portami 80 i 443 oraz domeny lub subdomeny wskazującej adres IP tego serwera.

 Serwer proxy jest niezwykle lekki. Niedrogi i mały VPS może z łatwością obsłużyć setki jednoczesnych użytkowników.

— Wyjaśnia firma.

Nowa metoda połączenia została już dodana do najnowszej wersji beta aplikacji Signal dla systemu Android. W międzyczasie za kilka dni zostanie ona wprowadzona do wersji produkcyjnej aplikacji. Użytkownicy będą mogli ręcznie skonfigurować go za pomocą ustawień serwera proxy lub zrobić to automatycznie. Signal ma nadzieję, że ludzie z całego świata, w tym organizacje dbające o wolność, zaczną tworzyć serwery proxy z myślą o obywatelach Iranu. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy