ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Warzywa z drukarki 3D

Warzywa z drukarki 3D – równie zdrowe i odżywcze, jak prawdziwe

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Oczywiście wynika to z faktu, że te warzywa są drukowane z… warzyw. To trochę tak, jak te paluszki rybne w kształcie ryb. Jednak po kolei. Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze (NTU Singapore), Singapore University of Technology and Design (SUTD) oraz Khoo Teck Puat Hospital (KTPH) współpracowali nad nowym sposobem tworzenia tuszu spożywczego przy użyciu świeżych i mrożonych warzyw. Badacze twierdzą, że tusze spożywcze zachowują wartości odżywcze i smak świeżych i mrożonych warzyw dłużej i efektywniej, niż przy tradycyjnym przechowywaniu żywności.

Warzywa z drukarki 3D

Warzywa z drukarki 3D

Atramenty spożywcze są zazwyczaj wytwarzane z przecierów spożywczych w postaci płynnej lub półstałej, które są drukowane 3D poprzez wytłaczanie z dyszy i montowane warstwa po warstwie. Ma to głównie zastosowanie w przypadku puure warzywnych. Te są często podawane osobom, które mają problemy z przełykaniem. Wymaga to jednak gotowania, rozgniatania i często umieszczania w specjalnych formach. Drukowanie 3D pozwala na produkcję żywności o pożądanym kształcie i konsystencji w krótszym czasie. Ma jednak swoje wady. Obecnie, odwodniona żywność i liofilizowane proszki są używane jako atramenty spożywcze. Zazwyczaj zawierają wysoki procent dodatków do żywności, takich jak hydrokoloidy (HCs). Te mają ustabilizować atrament i doprowadzić do bardziej płynnego procesu drukowania. Problem polega na tym, że wysokie stężenie HCs zazwyczaj zmienia smak, teksturę i aromat drukowanej żywności, czyniąc ją niesmaczną.

Zobacz też: TikTok stracił nadzieje na indyjski rynek? Portal zaczyna zwijać interes

Naukowcy zbadali kombinacje świeżych i mrożonych warzyw, aby zapewnić stabilność tuszy spożywczych. Pozwoliło im to na lepsze zachowanie wartości odżywczych drukowanej żywności i nadanie jej lepszego smaku. Nadzieją jest to, że tworzenie tuszów spożywczych doprowadzi do zwiększonej konsumpcji przez pacjentów i poprawi ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Naukowcy biorący udział w projekcie podzielili warzywa na trzy kategorie, a każda z nich wymagała innej obróbki hydrokoloidowej, aby nadawały się do druku. Badacze wykorzystali groszek ogrodowy, marchew i kapustę chińską jako przedstawicieli każdej kategorii w projekcie. Warzywa te niemal nie wymagały żadnych dodatków. Co jednak najważniejsze: pozwala to na wydrukowanie marchewki z… marchwi. A także groszku i kapusty.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy