Sztuczna inteligencja może naprawić błędy programistów. Według National Institute of Standards and Technology typowe oprogramowanie zawiera średnio 25 błędów na 1000 linii kodu. Polski start-up znalazł jednak rozwiązanie tego problemu.

Sztuczna inteligencja a błędy programistów

RevDeBug pozwala programistom w prosty sposób znaleźć i wyeliminować błędy znajdujące się w oprogramowaniu. To narzędzie rejestrujące wykonywany kod i pozwalające w ciągu kilku minut odtworzyć zdarzenia, które doprowadziły do wystąpienia błędu.

Liczba błędów w typowym oprogramowaniu oznacza ogromne luki w zabezpieczeniach. Niewykryta usterka może spowodować krytyczne przerwy w działaniu systemu. W większości przypadków za wszystko odpowiadają jednak proste błędy w kodowaniu, które można łatwo wykryć. Pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniego narzędzia, bo samodzielne szukanie nieprawidłowości jest żmudnym zajęciem. Wykrywanie błędów jest problematyczne. Weźmy np. zwykłą stronę internetową, z której korzysta przeciętny Polak – z jego perspektywy coś nie działa, jest to frustrujące. Natomiast z perspektywy działu IT przyczyny, dlaczego to nie działa, są pochowane w różnych miejscach – tłumaczy w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Piotr Biegun, członek zarządu w RevDeBug.

Czytaj także: Powstała aplikacja mobilna dla chorych na hashimoto – opracowała ją Polka

Właśnie dlatego polski start-up stworzył narzędzie, dzięki któremu nie trzeba zgadywać przyczyn awarii ani poświęcać na znalezienie błędów dużej ilości czasu. RevDeBug bazuje na sztucznej inteligencji i jest wykorzystywany m.in. w sektorze finansowym i e-commerce. W przyszłości twórcy start-upu chcą pójść jeszcze dalej. Planują dostarczać nie tylko przyczyny wystąpienia danych błędów, ale od razu gotowy kod, który automatycznie rozwiąże problem.

źródło: Newseria

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.