Office of Federal Contract Compliance Programs odkryło różnice w wynagrodzeniach i ofertach podczas przeprowadzania rutynowego audytu zgodności wynagrodzeń w Google. Okazało się, że gigant technologiczny zaniżał płace kobiet inżynierów oprogramowania w swoich biurach w Mountain View i Waszyngtonie w latach 2014-2017. Biuro odkryło również, że kobietom i Azjatom ubiegającym się o pracę inżyniera oprogramowania w lokalizacjach Google w San Francisco, Sunnyvale i Kirkland oferowano niższe stawki za zatrudnienie w ciągu roku, który zakończył się 31 sierpnia 2017 roku. W związku z tym Google postanowiło pójść na ugodę.

Google idzie na ugodę w związku z dyskryminacją pracowników

Google idzie na ugodę w związku z dyskryminacją pracowników

Google zapłaci karę w wysokości 3,8 miliona USD. Z tego 1,35 miliona dolarów w ramach zaległych wynagrodzeń i odsetek dla 2 565 kobiet inżynierów. To przekłada się na około 528 dolarów dla każdej z nich. Natomiast 1 757 kobietom i 1 219 azjatyckim kandydatom na inżynierów oprogramowania, którzy nie zostali zatrudnieni przez firmę, zapłaci łącznie 1,23 mln dolarów. Reszta, czyli 1,25 mln dolarów zostanie odłożona na wyrównanie płac w ciągu najbliższych pięciu lat dla inżynierów w USA. Dodatkowo Google będzie musiało również zrewidować swoją politykę związaną z zatrudnianiem i wynagrodzeniami. Konieczne są także działania naprawcze w celu wyrównania szans.

Zobacz też: Z Netflixa właśnie usunięto ponad 60 filmów i seriali. Zobacz, co zniknęło, by uniknąć zaskoczenia

Google stanęło w obliczu wielu oskarżeń o nierówności płacowe ze względu na płeć w przeszłości. Jednak w poście mówiącym o swoim corocznym badaniu sprawiedliwości płacowej w 2019 roku, firma ogłosiła, że wyłożyła 9,7 miliona dolarów na zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach. Firma wydała w tej sprawie następujące oświadczenie:

Wierzymy, że każdy powinien być wynagradzany na podstawie pracy, którą wykonuje, a nie tego, kim jest. Mocno inwestujemy, aby nasze procesy zatrudniania i wynagradzania były sprawiedliwe i bezstronne. Przez ostatnie osiem lat przeprowadzaliśmy coroczne wewnętrzne analizy sprawiedliwości wynagrodzeń, aby zidentyfikować i wyeliminować wszelkie rozbieżności. Cieszymy się, że rozwiązaliśmy tę sprawę związaną z zarzutami z audytów z lat 2014-2017. Obecnie pozostajemy zaangażowani w różnorodność i sprawiedliwość. Dodatkowo wspieramy naszych pracowników w sposób, który pozwala im wykonywać ich najlepszą pracę.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.