BOE - micro OLED w 2021 roku

BOE z ekranem dla niewidomych – pozwoli on poczuć obrazy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Dla osób niewidomych i słabowidzących dotyk jest jednym ze sposobów interakcji z otoczeniem. To właśnie dlatego Alfabet Braille’a używa wypukłych kropek. System dotykowy nie był zbytnio rozwijany w ostatnich latach. Dostępne elektroniczne urządzenia brajlowskie są bardzo drogie i mają mocno ograniczone możliwości w zakresie ilości i rodzaju treści, które mogą przekazywać. Sytuacja może się zmienić w niedalekiej przyszłości. O ile ostatni patent BOE stanie się komercyjnie dostępny.

BOE z ekranem dla niewidomych

BOE z ekranem dla niewidomych

Chiński blog technologiczny, ITHome, donosi, że chińska firma produkująca wyświetlacze opatentowała nowe rozwiązanie dla niewidomych. W przeciwieństwie do obecnych rozwiązań, które wyświetlają ograniczone treści i są dość powolne, rozwiązanie BOE jest szybsze i ma większy obszar działania. Ekran dla niewidomych tak naprawdę składa się z dwóch urządzeń. Podstawowym jest wyświetlacz dotykowy, który współpracuje z mniejszym urządzeniem noszonym na palcu. Można myśleć o nim jak o aktywnym naparstku. Kiedy użytkownik nosi mniejsze urządzenie dotykowe i przesuwa dłoń nad urządzeniem dotykowym, które wyświetla obraz, czujnik przekazuje informacje do urządzenia dotykowego w postaci haptycznego sprzężenia zwrotnego. To pozwala użytkownikom poczuć to, co jest wyświetlane. Rozwiązanie to ma umożliwić osobom niedowidzącym nie tylko interakcję z tekstem, ale także z kształtami i obrazami w ogóle.

Zobacz też: Darmowe gry w Xbox Live Gold na luty 2021 już dostępne do pobrania

Podstawą działania tego urządzenia jest tak naprawdę detekcja położenia palca na ekranie i przekazywanie informacji do naparstka. Dlatego też teoretycznie mogłoby to być wykorzystywane także z klasycznymi ekranami po implementacji odpowiedniego oprogramowania do urządzenia wyjściowego. W ten sposób niewidomi mogliby korzystać z większości smartfonów i tabletów na rynku nie licząc na to, że powstaną takie stworzone z myślą o nich. 

źródło: ITHome

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy