ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Zwiększona wydajność paneli perwoskitowych

Panasonic rezygnuje z produkcji ogniw i paneli słonecznych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Według raportu NikkeiAsia Panasonic planuje wycofać się z rynku ogniw i paneli fotowoltaicznych ze względu na chińskich rywali. Konkurenci ci mogą produkować te części po niższych kosztach i w ten sposób stali się zbyt dużym wyzwaniem dla firmy, nawet na jej rodzimym rynku. Raport stwierdza, że Panasonic zakończy produkcję ogniw słonecznych i paneli już w marcu 2022 roku w swoich fabrykach w Malezji i japońskiej prefekturze Shimane. Sam proces produkcji będzie do tego czasu sukcesywnie wygaszany.

Panasonic przestaje produkować panele słoneczne

Panasonic przestaje produkować panele słoneczne

Ten ruch oznaczałby całkowite wycofanie się firmy z produkcji paneli słonecznych. Co więcej, Panasonic będzie pozyskiwał panele słoneczne od innych producentów, aby pozostać w branży energetycznej, np. podejmując przedsięwzięcia, w ramach których będzie instalował systemy generowania energii dla celów mieszkalnych. Także na własny użytek firma będzie sięgała po cudze rozwiązania. To tylko podkreśla, jak bardzo jest nieefektywna produkcja fotowoltaiki w przypadku Panasonica. Mimo to może nieco dziwić fakt, że producent wycofuje się z tak dużego rynku, zamiast zadbać o obniżenie kosztów. Warto jednak pamiętać, że odpowiada ona przed inwestorami. A po wygaśnięciu umowy na dostarczanie paneli do firmy Tesla ci zaczęli podchodzić do tej kwestii dość nieprzychylnie.

Zobacz też: Raspberry Pi Pico jako… konsola – to była tylko kwestia czasu

Warto także spojrzeć na konkurencję, która niejako wykończyła ten dział Panasonica. Dzięki chińskim producentom paneli słonecznych, ich cena spadła do około jednej trzeciej wartości z 2012 roku. Innymi słowy, chińscy dostawcy i producenci zasadniczo wyparli japońską myśl technologiczną. Dodatkowo biznes solarny firmy Panasonic był w ostatnim czasie na minusie i to jeszcze za czasów współpracy z Teslą. Sytuację pogarsza również fakt, że popyt krajowy również ulega stagnacji, co powoduje dalszy spadek udziału w rynku.

Źródło: Gizmochnia

Sprawdź najnowsze wpisy