Mimo że w ostatnim czasie znajdują się domorośli specjaliści z zasięgami, którzy twierdzą, iż zima jest przykładem braku globalnego ocieplenia, to jednak prawdziwi naukowcy chcą z nim walczyć. Dokładniej naukowcy z Harvardu opracowali eksperyment Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx), który ma zbadać możliwość walki z niepożądanymi zmianami klimatycznymi. W skrócie chodzi o to, aby przyciemnić słońce. O ile sam pomysł został ogłoszony przez Harvard jeszcze w zeszłym roku, tak teraz będzie o nim głośno za sprawą jednego inwestora – Bill Gates zdecydował się wesprzeć finansowo cały eksperyment.

Czas przyciemnić słońce – Harvard ma pomysł na walkę z globalnym ociepleniem, a Bill Gates wspiera eksperyment

Czym dokładnie jest SCoPEx? To eksperyment, który został rozpoczęty przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda. Jego celem jest zbadanie możliwości przyciemnienia słońca. Przez to rozumiemy rozpylanie w atmosferze nietoksycznego pyłu węglanu wapnia (CaCO3). Tak rozprowadzony aerozol ma zrównoważyć skutki globalnego ocieplenia poprzez blokowanie światła słonecznego. Naturalnie taki pomysł nie mógł obejść się bez kontrowersji, co sprawiło, że całość zwolniła tempa. Przede wszystkim przeciwnicy obawiają się nieprzewidywalnych zagrożeń. Z kolei ekolodzy wskazują, że taki ruch zostanie odebrany jako dalsze pozwolenie na emisję gazów cieplarnianych.

Oczywiście pojawienie się postaci Billa Gatesa może poniekąd zaognić całą sytuację i do grona przeciwników dorzucić mnóstwo nowych teorii spiskowych. Niemniej miliarder najzwyczajniej w świecie pozwoli dalej rozwijać projekt. Kolejnym krokiem będzie wystrzeleniem specjalnego balonu na wysokość 20 km w Szwecji w pobliżu miasta Kiruna. Spokojnie, to będą tylko badania możliwości sprzętu, a nie próba rozpylenia samego aerozolu. Ten ma się pojawić w kolejnym etapie.

Zobacz też: Od kilku dni marnie sypiasz? Nowe badania wskazują winowajcę.

Rezultatem działań eksperymentu SCoPEx ma być obniżenie globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza za 1-10 miliardów dolarów rocznie. Jak się zapewne domyślacie, to nie jest ogromna kwota w kontekście poważnego problemu, jakim jest właśnie globalne ocieplenie klimatu.

Źródło: Forbes, Business Insider

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.