„Slide to unlock” to jedna z najbardziej popularnych form odblokowania ekranu startowego. Niestety w związku z tym, że Apple niedawno wygrało spór związany z tym patentem (co prawda wyrok nie jest prawomocny, a Motorola, która była stroną w tym sporze zapowiedziała już odwołanie) Google postanowiło iść w ślady konkurenta i opatentowało nowy sposób na odblokowanie ekranu, chcąc ustrzec producentów smartfonów z systemem Android wykorzystujący to rozwiązanie przed uiszczaniem dodatkowych opłat licencyjnych.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Nowy system miałby obierać się na okręgu, który zostałby podzielony na kilka części (każdy segment odnosiłby się do innej funkcji, np. SMS, aparat, internet czy telefon), zaś w środku znajdowałoby się małe kółko. Aby odblokować ekran wystarczyłoby kliknąć w środek kółka, a następnie przesunąć go na interesującą nas część okręgu. Dla użytkowników Ice Cream Sandwich opis ten może brzmieć znajomo. Patent ten zawiera również dodatkową możliwość odblokowania ekranu w stylu „przesuń skrót tutaj lub kliknij, aby odblokować”. W ten sposób moglibyśmy się dostać bezpośrednio np. do listy nieodebranych smsów lub połączeń.

Prezentowane przez Google rozwiązanie jest ciekawe i konkurencyjne do opatentowanego przez Apple. Być może będzie też flagową specjalnością. A co Wy sądzicie o nim?

źródło: patentlyapple.com
Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.