„Slide to unlock” to jedna z najbardziej popularnych form odblokowania ekranu startowego. Niestety w związku z tym, że Apple niedawno wygrało spór związany z tym patentem (co prawda wyrok nie jest prawomocny, a Motorola, która była stroną w tym sporze zapowiedziała już odwołanie) Google postanowiło iść w ślady konkurenta i opatentowało nowy sposób na odblokowanie ekranu, chcąc ustrzec producentów smartfonów z systemem Android wykorzystujący to rozwiązanie przed uiszczaniem dodatkowych opłat licencyjnych.

Nowy system miałby obierać się na okręgu, który zostałby podzielony na kilka części (każdy segment odnosiłby się do innej funkcji, np. SMS, aparat, internet czy telefon), zaś w środku znajdowałoby się małe kółko. Aby odblokować ekran wystarczyłoby kliknąć w środek kółka, a następnie przesunąć go na interesującą nas część okręgu. Dla użytkowników Ice Cream Sandwich opis ten może brzmieć znajomo. Patent ten zawiera również dodatkową możliwość odblokowania ekranu w stylu „przesuń skrót tutaj lub kliknij, aby odblokować”. W ten sposób moglibyśmy się dostać bezpośrednio np. do listy nieodebranych smsów lub połączeń.

Prezentowane przez Google rozwiązanie jest ciekawe i konkurencyjne do opatentowanego przez Apple. Być może będzie też flagową specjalnością. A co Wy sądzicie o nim?

źródło: patentlyapple.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.