urządzenie sterylis

Poznajcie Sterylis – polskie urządzenie, które potrafi niszczyć koronawirusa

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Polskie urządzenie Sterylis jest w stanie niszczyć koronawirusa – tak wynika z badań, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Producentem urządzenia jest polska firma Miloo-Electronics. Zastosowaną technologię testowano na dwóch oddziałach covidowych.

Sterylis, czyli urządzenie do walki z koronawirusem

Sterylis oczyszcza powietrze, używając dwóch filtrów. Dezynfekuje powietrze wewnątrz urządzenia promieniowaniem UV-C o długość fali 254 nanometrów. Potrafi także sterylizować powierzchnie i powietrze ozonem (O3) i deozonować, czyli przyśpieszać proces rozpadu ozonu do tlenu (O2).

W Szpitalu im. bł. Marty Wieckiej w Bochni oraz w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie przeprowadzono badania sprawdzające skuteczność dezynfekcji przy użyciu technologii wykorzystywaną przez Sterylis. Okazało się, że urządzenie eliminuje cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 z powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Na potrzeby badań przeanalizowano próbki powietrza, filtry urządzeń oraz maseczki i bezpośrednie otoczenie hospitalizowanych pacjentów.

Urządzenie wykorzystuje promienniki UV-C i tzw. pułapki świetlne. Sterylis może prowadzić dezynfekcję 24/7, nawet jeśli w pomieszczeniu przebywają ludzie. Podstawową zaletą tych urządzeń jest skuteczność – mówi lek. med. Jarosław Gucwa, zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa w Szpitalu Powiatowym im. bł. Marty Wieckiej w Bochni. – Pracuje ich w tej chwili u nas kilkanaście. W tych miejscach, gdzie działają nie ma transmisji poziomej, czyli nie ma przypadków infekcji pomiędzy chorymi, a zdarzały się nam ciągle takie przypadki. Według lekarza zaletami urządzenia są także łatwość obsługi i niskie koszty funkcjonowania.

Czytaj także: Początki z Python – co musisz wiedzieć o tym języku programowania?

Sterylis emituje kilkukrotnie wyższą dawkę promieniowania UV-C, niż minimalna potrzebna do zniszczenia koronawirusa. Walka z COVID-19 to jednak niejedyne zastosowanie urządzenia. Badania potwierdziły, że Sterylis redukuje liczbę grzybów, pleśni i bakterii znajdujących się w powietrzu.

źródło: informacja prasowa

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy