Wszystko wskazuje na to, że w naszym kraju powstanie państwowy operator telekomunikacyjny. Rząd w swojej propozycji nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zawarł zapisy, które pozwalają na realizację tego typu przedsięwzięcia. Nowy operator obsługiwałby w zakresie 5G takie instytucje, jak Wojsko Polskie, Policja czy Kancelaria Premiera.

Państwowy operator telekomunikacyjny – w jakim celu powstanie?

Projekt zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafił już na Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Jedną z propozycji jest powołanie państwowego operatora telekomunikacyjnego. Ma on działać jako spółka skarbu państwa i dostarczać usługi na potrzeby realizacji celów związanych z obronnością, bezpieczeństwem i porządkiem publicznym.

Zgodnie z założeniami projektu prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) zapewni państwowemu operatorowi odpowiednie częstotliwości. Nowy twór będzie jednak korzystał z infrastruktury operatorów komercyjnych, a ci będą mieli obowiązek odpłatnie udostępnić mu swoje zasoby. Jeśli państwowy operator i komercyjne przedsiębiorstwa telekomunikacyjne działające w Polsce nie dojdą do porozumienia, decyzję podejmie UKE. Projekt zakłada jednak, że państwowy operator nie będzie konkurował z komercyjnymi firmami działającymi na tym rynku.

Czytaj także: Rząd zapowiada system SZPoN – czyżby powstawała polska alternatywa dla Teams?

Planowane zmiany w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa krytycznie ocenia Rafał Jaczyński, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa w Huawei Polska. Wszyscy uczestnicy rynku z osłupieniem po raz pierwszy czytali o nowym, państwowym operatorze telekomunikacyjnym, który nie będzie musiał kłopotać się aukcją, żeby otrzymać częstotliwości – twierdzi w rozmowie z agencją Newseria.

źródło: depesza / newseria biznes

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.