system SZPoN

Rząd zapowiada system SZPoN – czyżby powstawała polska alternatywa dla Teams?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Rząd zapowiedział, że powstanie System Zdalnej Pracy oraz Nauki (w skrócie SZPoN). Budujemy rozwiązanie, którego nie ma – przyznał minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mimo to nowa usługa ma być gotowa już we wrześniu.

System Zdalnej Pracy oraz Nauki, czyli SZPoN – jak to ma działać?

Nowa usługa ma ułatwiać urzędnikom pracę zdalną, ale może również przysłużyć się obywatelom. Mówiąc najprościej SZPoN będzie mógł zastąpić dostępne na rynku komercyjne rozwiązania umożliwiające videorozmowy, wymianę plików, wiadomości itp. – czytamy na rządowej stronie. Skojarzenie z platformami typu Teams czy Zoom jest więc oczywiste. Według zapowiedzi atutem systemu SZPoN będzie bezpieczeństwo. Zdaniem ministra Marka Zagórskiego dostępne na rynku komercyjne rozwiązania nie zawsze spełniają normy związane z tym zagadnieniem, a w przypadku rządowego systemu będzie inaczej.

W skład nowej usługi będą wchodziły dwa moduły. Pierwszy jest obecnie określany jako zdalna praca/wirtualny urząd. Oto lista funkcji, które ma posiadać:

  • Telekonferencje z modułem video (połączenia wewnątrz i na zewnątrz organizacji, linki wysyłane e-mailem)
  • Współdzielenie dokumentów, budowanie list zadań oraz przydzielania ich innym osobom, tworzenia list spraw do załatwienia (tzw. to do) i dodawanie ich do kalendarza
  • Umawianie spotkań z urzędnikiem w celu załatwienia konkretnej sprawy (funkcja dla obywateli)

Drugi moduł ma służyć do zdalnej nauki, będzie umożliwiał publikowanie i odbywanie kursów. Te mogą być skierowane do pracowników urzędów, ale też do szerszego grona obywateli. Przykładowe funkcje drugiego modułu:

  • Tworzenie i edycja kursów
  • Automatyczna rejestracja
  • Komunikacja na żywo
  • Grywalizacja
  • Tworzenie i edycja ankiet oraz testów
  • Planowanie wydarzeń LIVE

Czytaj także: WhatsApp na komputerze z nowym wymaganiem do uwierzytelniania

Minister Marek Zagórski twierdzi, że aplikacje informatyczne, z których korzystają urzędy, posiadają braki, które doraźnie są wypełniane komercyjnymi rozwiązaniami. Te z kolei generują dodatkowe koszty. System SZPoN ma być bezpłatny dla urzędów. Co natomiast z kosztami powstania i wdrożenia rządowej usługi? Te mają wynieść 9,5 mln zł i będą pochodziły z Funduszy Europejskich, a dokładnie z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).

źródło: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy