Ludzie od dawna sądzili, że Księżyc ma wpływ na nastroje, katastrofy i wypadki. Wielu obwiniało księżyc za wzmożoną walkę lub dziwne zachowanie ludzi. Według wielu kultur jego fazy były związane z bogami, lub mrocznymi mocami i potworami. Oczywiście wiele z tych twierdzeń to bzdury. Jednak nasz naturalny satelita nie jest wobec nas obojętny. Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Waszyngtonie wykazały, że Księżyc może wpływać na jakość snu. Naukowcy z University of Washington współpracowali z naukowcami z National University of Quilmes w Argentynie i Yale University, aby zbadać cykle snu u ludzi i ich powiązania z fazami księżyca.

Pełnia Księżyca wpływa na sen

Pełnia Księżyca ma wpływ na sen

Naukowcy odkryli, że cykle snu u ludzi oscylują podczas 29,5-dniowego cyklu księżycowego. W dniach poprzedzających pełnię księżyca ludzie kładą się spać później wieczorem i śpią krócej. Zaobserwowano różnice zarówno w czasie rozpoczynania snu, jak i jego trwania zarówno w środowisku miejskim, jak i wiejskim. Obserwacji dokonano u różnych ludzi w różnych środowiskach, od społeczności tubylczych w północnej Argentynie po studentów collegeu w Seattle w stanie Waszyngton. Wariancja cyklu snu była taka sama bez względu na to, jaki dostęp do elektryczności mieli ludzie. Warto jednak podkreślić, że różnice są mniej wyraźne u osób w środowiskach miejskich. Naukowcy uważają, że wszechobecność tego wzoru może wskazywać, że naturalne rytmy okołodobowe są zsynchronizowane z fazami cyklu księżycowego.

Zobacz też: Disney+ zablokuje część starszych animacji z powodu rasizmu

Wzorce snu wśród 98 osób żyjących w trio społeczności tubylczych Toba-Qom w argentyńskiej prowincji Formosa zostały zarejestrowane przy użyciu inteligentnych opasek. Społeczności użyte w badaniu różniły się dostępem do elektryczności podczas badania. Jedna społeczność wiejska nie miała elektryczności, kolejna miała ograniczony dostęp do elektryczności. Ostatnia z nich znajdowała się w środowisku miejskim z pełnym dostępem do niej. Dane dotyczące snu były zbierane od 1 do 2 cykli księżycowych. Uczestnicy we wszystkich trzech społecznościach wykazywali te same oscylacje snu, gdy księżyc przechodził przez swój 29,5-dniowy cykl. W zależności od społeczności ilość snu zmieniała się w całym cyklu księżycowym średnio od 46 do 58 minut. Dodatkowo pory snu zmieniały się o około 30 minut.

Źródło: SlashGear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.