Zaszczepieni to nowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia. Jak sama jej nazwa wskazuje, ma pokazywać, czy ktoś został już zaszczepiony przeciwko COVID-19 czy też nie. Sam proces ma się odbywać poprzez skanowanie specjalnego kodu QR.

Zaszczepieni – bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia

Zaszczepieni aplikacja

Tego można się było spodziewać prędzej czy później. Ministerstwo Zdrowia przygotowało aplikację, która ma potwierdzać, czy ktoś został zaszczepiony na COVID-19. Kiedy otrzyma się drugą dawkę szczepionki, ma być generowany unikatowy kod QR dla każdego pacjenta. Ten będzie można zobaczyć w IKO czy aplikacji mObywatel. Aplikacja Zaszczepieni będzie mogła taki kod zeskanować, a tym samym potwierdzić, czy ktoś posiada ważne szczepienie na COVID-19 czy nie. Tak wygląda oficjalny opis aplikacji z Google Play Store.

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 mogą otrzymać potwierdzenie zaszczepienia w postaci kodu QR, m.in. na swoje Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mObywatel czy jako wydruk u lekarza POZ.

Zaszczepieni – to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia umożliwiająca zweryfikowanie, czy kod QR przedstawiany przez osobę zaszczepioną przeciw COVID-19 jest poprawny i ważny. Aplikacja prezentuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin w celu umożliwienia identyfikacji, czy należy on do jego właściciela. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.

Zaszczepieni

Zobacz też: W smartwatchach Samsunga pojawi się EKG i pomiar ciśnienia krwi.

Do czego taki kod QR i sama aplikacja mogą być potrzebne? Jak czytamy na stronie GOV, kod QR może być wykorzystywany przy wjeździe do Polski. Od 28 grudnia 2020 roku, zaszczepione osoby nie są kierowane automatycznie na kwarantannę. Aplikację znajdziecie w Google Play Store oraz App Store.

Źródło: GOV

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.