MediaTek w tym roku kontynuuje rozwój swoich kluczowych serii procesorów mobilnych z rodziny Dimensity. Dostaliśmy już flagowe propozycje pod postacią modeli Dimensity 1100 i 1200. Firma zamierza jednak rozszerzyć także swoją ofertę o układy z niższej półki cenowej. I mimo że mowa tu o przedstawicielach linii Dimensity 800 i 700 to nie będą to następcy obecnych na rynku układów, a raczej ich tańsze odpowiedniki. Tak przynajmniej sugerują zastosowane przez Tajwańczyków technologie.

Tanie MediaTeki 5G

Tanie MediaTeki 5G

Nowe procesory mają zadebiutować w trakcie targów MWC 2021. Warto podkreślić, że ta impreza kojarzona z początkiem roku, tym razem odbędzie się w jego połowie, a dokładniej pod koniec czerwca. To oznacza, że smartfony z nowymi układami najwcześniej zobaczymy w trzecim kwartale bieżącego roku. Same procesory jak już wspomniałem, będą odstawały od obecnej generacji. Wszystko przez zastosowany proces technologiczny. Według źródeł powstaną one produkowane przez TSMC w odpowiednio 12 i 10 nm dla Dimenisty 700 i 800. Dla porównania obecnie przedstawiciele tych linii są produkowani w procesie 7 nm. Mowa więc tutaj o znacznym regresie jeśli chodzi o efektywność energetyczną, co przełoży się również na wydajność i temperatury. 

Zobacz też: Amazon.pl oficjalnie! Gigant otwiera swój sklep w Polsce

Co ciekawe według źródeł układy będą wyposażone w konfigurację CPU z czterema rdzeniami Cortex-A55 i dwoma Cortex-A76. Różnice pomiędzy chipsetami powinny obejmować prędkość zegara CPU, obsługę maksymalnej rozdzielczości wyświetlacza oraz liczbę rdzeni GPU i proces technologiczny. Mają one być odpowiedzią na taniego Snapdragona 480 5G. Mimo wszystko dużo lepiej byłoby, gdyby MediaTek powołał do życia serię Dimensity 600, zamiast robił zamieszanie, sprowadzając serie 700 i 800 do budżetowych urządzeń.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.