Google: prawdziwym monopolistą jest Apple

Google wie jak ominąć nowe zasady Apple dotyczących prywatności

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Nowa polityka Apple zwana jako App Tracking Transparency (ATT) wciąż budzi kontrowersje. Zakłada ona bowiem ograniczenie śledzenia użytkowników przez reklamodawców, co bardzo nie spodobało się Facebookowi. Nie jest to jednak jedyny duży dostawca treści reklamowych w sieci. Znacznie wyżej na liście znajduje się bowiem Google. Firma ta jednak deklaruje, że znalazła sposób na obejście nowych przepisów. 

Google wie jak obejść nowe zasady Apple

Google wie jak obejść nowe zasady Apple

Warto podkreślić, że tak właściwie nie jest to całkowity zakaz śledzenia użytkowników w celu spersonalizowanych lub ukierunkowanych reklam. Jednak aby z tego skorzystać, firmy muszą zapytać użytkowników o zgodę na bycie śledzonymi. I to w sposób otwarty i zrozumiały. Facebook obawia się, że niewiele osób zdecyduje się na udostępnianie mu swoich prywatnych danych. Dlatego tak otwarcie krytykuje ten pomysł oraz atakuje samo Apple, zarzucając mu, że samo nie stosuje się do wyżej wspomnianej polityki. Google nie przyjęło jednak agresywnej polityki w tej kwestii. Zamiast tego deklaruje, że będzie przestrzegać zasad ATT, nie używając unikalnego IDFA, który wchodzi w ich zakres. W ten sposób, Google nie będzie już musiał wyświetlać pytania, gdy użytkownicy otwierają swoje aplikacje. Oczywiście, to nie znaczy, że Google nie będzie śledziło użytkowników. Po prostu jego metody nie podlegają zasadom ustalonym przez producenta iPhone.

Zobacz też: Google wyrzuciło odtwarzacz filmów ze Sklepu Play z powodu… brzydkiej nazwy formatu napisów

Warto tu dodać, że to obejście ma zastosowanie tylko do własnych aplikacji Google. Nie ma jednak zastosowania dla aplikacji, które polegają na platformie reklamowej Google. Te nadal będą miały problem z nowymi zasadami Apple. To się może jednak zmienić, ponieważ gigant przyznał, iż pracuje nad rozwinięciem tej kwestii. Mimo odmiennego podejścia do sprawy to Google i tak ostrzega swoich klientów, że powinni przygotować się na znaczny spadek przychodów z reklam wyświetlanych na iOS. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy