AMD wyniki Q4 2020

Zyski AMD w poprzednim kwartale wymykają się zdrowemu rozsądkowi

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Powiedzieć, że ostatni kwartał dla AMD był dobry, to jakby stwierdzić, że rakieta kosmiczna pali więcej od motoroweru. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prawda, jednak mamy do czynienia z wręcz ogromnym niedopowiedzeniem. Czerwoni właśnie ogłosili swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał 2020 roku. Te są iście fenomenalne. Warto jednak podkreślić, że przekłada się na nie szereg czynników. Może więc dziwić fakt, że gigant odnotował olbrzymi, bo ponad 6-procentowy spadek wartości akcji na giełdzie.

AMD wyniki Q4 2020

AMD wyniki Q4 2020

Na wstępie warto wymienić czynniki, które przyczyniły się do tej sytuacji. Po pierwsze właśnie w czwartym kwartale swoją premierę miały konsole nowej generacji. Warto podkreślić, że zarówno Xbox Series, jak i PlayStation 5 korzystają z procesorów i układów graficznych właśnie od AMD. Dodatkowo seria Ryzen okazała się istnym hitem sprzedażowym ze względu na świetny stosunek ceny do wydajności. Ich sprzedaż napędza dodatkowo pandemia, za której sprawą rynek PC odnotował wzrosty z powodu konieczności pracy i nauki zdalnej. Warto tu również wspomnieć o problemach Intela związanych z zejściem poniżej procesu 14 nm. Wydawało się, że na polu kart graficznych Czerwoni nie radzą sobie w starciu z Nvidią. I tak jest w rzeczywistości. Jednak ze względu na wielki boom na krytpowaluty nie ma to znaczenia. Ze sklepów zaczęły znikać wszystkie karty graficzne poza tymi, które są dedykowane co najwyżej komputerom biurowym. 

Zobacz też: Samsung zacieśnia współpracę z Teslą – nowa fabryka firmy może mieć z tym związek

Odstawmy przyczyny na bok i skupmy się na samych wynikach. Jak wynika z raportu finansowego, przychód za 4. kwartał 2020 roku wyniósł 3,2 mld USD, co stanowiło około 53% wzrost w stosunku do 2,1 mld USD zrealizowanych w 3. kwartale. Zyski również odzwierciedlają ogromny wzrost z 170 milionów dolarów w Q3 do 1,78 miliarda dolarów w Q4, co stanowi wzrost o 948%. Nie jest to jednak wartość kluczowa. Jak bowiem podkreśla AMD, ta kwestia wynika ze zwrotu podatku dochodowego w czwartym kwartale w wysokości 1,30 miliarda dolarów związanego z uwolnieniem odpisów aktualizujących. 

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy