2020 rokiem czystej energii w Europie

2020 był dobrym rokiem dla czystej energetycznie Europy

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Europa powoli zmniejsza swoją zależność od paliw kopalnych. Raport opublikowany wspólnie przez Ember i Agora Energiewende ujawnił, że w 2020 roku Stary Kontynent wygenerował więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych. Według wspólnego zespołu badawczego nigdy wcześniej nie miało to miejsca. Wiatr, słońce, energia wodna i biomasa stanowiły 38 procent energii elektrycznej w Europie. Jest to wzrost z 34,6 procent w 2019 roku. Warto podkreślić, że tym samym produkcja z paliw kopalnych spadła do 37 procent. Rzecz jasna za resztę odpowiadał atom.

2020 rokiem czystej energii w Europie

2020 rokiem czystej energii w Europie

Największy wpływ na ten zwrot w kierunku czystej energii miały energia słoneczna i wiatrowa, których udział wzrósł odpowiednio o 15 i 9 procent. Według raportu, którego współautorami są Holendrzy, Szwedzi i Belgowie, kraje, które odnotowały największy wzrost w tych dziedzinach. W tym samym czasie produkcja energii z węgla i energii jądrowej spadła odpowiednio o 20 i 10 procent. Warto podkreślić, że gaz ziemny pozostaje popularny na całym kontynencie. W czasie pandemii to źródło energii było nadal stosunkowo tanie, dlatego w ciągu 12 miesięcy jego cena spadła zaledwie o cztery procent. Wciąż jest jednak wyższa, niż w 2015 roku. Grecja, Holandia i Polska odnotowały wzrost produkcji gazu w 2020 roku. Tym samym wiatr i słońce skutecznie zastępują więc w tej chwili węgiel, a nie gaz. Oczywiście jeśli potraktujemy Europę jako całość.

Zobacz też: Zarobki w branży IT wzrosły, ale dalej brakuje programistów

Jak zauważają w swoim raporcie Ember i Agora Energiewende, wydaje się, że trwająca pandemia koronawirusa miała niewielki wpływ na przejście na czystą energię elektryczną. Mimo to jest jeszcze wiele do zrobienia. Według twórców raportu od 2018 roku wzrost biomasy stanął w miejscu. Niewiele zmieniło się również w elektrowniach wodnych. Choć generacja wzrosła od 2019 roku, to było to spowodowane zmianami opadów, a nie nowymi instalacjami. Dodatkowo zgodnie z raportem Europa musi potroić swój wzrost energii słonecznej i wiatrowej, aby osiągnąć cele zielonego ładu do 2030 roku. 

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy