Google pracuje nad nową iteracją systemu Android. Dokładniej rzecz biorąc, domyślnie ma to być obraz systemu operacyjnego dedykowany emulacji. Zgodnie z opisem MicroDroid będzie używany w maszynach wirtualnych i jest zaprojektowany jako okrojona wersja ogólnego obrazu systemu Android. Nie jest znany dokładny cel tego projektu, jednak może on nieść ze sobą masę korzyści. Na przykład umożliwić stworzenie znacznie wydajniejszych środowisk do uruchamiania aplikacji z Androida na Windowsie 10. 

MicroDroid

MicroDroid

To jednak tylko potencjalny efekt uboczny. Jak spekuluje portal XDA-developers prawdopodobnie ma on umożliwić wirtualizację na samym sprzęcie z Androidem w celu poprawy bezpieczeństwa. Warto tu dodać, że już od jakiegoś czasu Google pracuje nad wprowadzeniem mechanizmu wirtualizacji jądra Linux o nazwie KVM do urządzeń z Androidem napędzanych przez procesory ARM64. Wprowadzenie obsługi KVM ma na celu pozbawienie przywilejów kodu firm trzecich działającego na jednym z wysoko uprzywilejowanych poziomów wyjątków Armv8. Zamiast tego może on zostać uruchomiony w maszynie wirtualnej na tym samym poziomie co system operacyjny Android.

Zobacz też: Duża obniżka cen POCO X3 NFC – to świetny moment na zakup tego modelu

Wiele więc wskazuje na to, że KVM będzie elementem MicroDroida. Co ciekawe innym składnikiem ma zostać część Chrome OS, która jest odpowiedzialna za uruchamianie aplikacji z Androida na Chromebookach. MicroDroid będzie miał absolutne minimum komponentów, aby komunikować się z bazowym hostem Androida. Nie oznacza to jednak, że ta mocno okrojona wersja Androida będzie ograniczona jedynie do takich zastosowań. Więcej szczegółów na ten temat powinniśmy poznać wkrótce.

źródło: XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.