Silnik jodowy

Silnik jodowy ma zmniejszyć ilość kosmicznych śmieci na orbicie

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Jednym z istotnych obszarów zainteresowania są dziś śmieci kosmiczne, ponieważ coraz więcej satelitów umieszczanych jest na orbicie okołoziemskiej. Jeśli satelity ulegają awarii lub stają się bezużyteczne, często pozostają na orbicie okołoziemskiej, co stanowi zagrożenie dla funkcjonalnych urządzeń. Naukowcy stworzyli nowy silnik jodowy, który może zwiększyć żywotność misji małych satelitów CubeSats. Tym samym jest to kolejna metoda na przedłużenie żywotności tych miniaturowych kostek o napędzie elektrycznym.

Silnik jodowy

Silnik jodowy
jod

Największym problemem małych satelitów jest to, że nie mają one systemów napędowych. Z tego też powodu nawet to niewielkie tarcie w wysokich warstwach atmosfery jest dość silne, aby znacznie je spowolnić, przez co spadają one na ziemię. Firma o nazwie ThrustMe opracowała nowy typ silnika elektrycznego (nomen omen jonowego), który wykorzystuje jod jako materiał pędny. Jod jest tańszy i wymaga prostszej technologii niż tradycyjne paliwa. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie zarówno niższej ceny takiego układu, jak i niewielkich rozmiarów i masy. 

Zobacz też: Project Ara miał być hitem. Gdzie są modułowe smartfony?

Inną ważną zaletą jest to, że jod jest nietoksyczny i ma postać stałą w temperaturze pokojowe. Dzięki temu jest łatwiejszy i tańszy w przechowywaniu na Ziemi. Jednak gdy jest podgrzewany, zamienia się w gaz bez przechodzenia przez fazę ciekłą, co czyni go idealnym paliwem dla prostego systemu napędowego. Silniki jodowe wyglądają dobrze nie tylko na papierze. Firma ThrustMe wystrzeliła jeden z nich na pokładzie komercyjnego nanosatelity badawczego o nazwie SpaceTy Beihangkongshi-1, który wystartował w listopadzie 2020 roku. Został on uruchomiony testowo na początku tego miesiąca. Firma nie pochwaliła się jednak dokładnymi wynikami testów. Wiadomo jednak, że te okazały się bardzo obiecujące.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy