Samsung SET i DS

Lokalizacja najnowocześniejszej fabryki procesorów Samsunga zaskakuje

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Samsung planuje zainwestować ponad 10 miliardów dolarów do budowy nowej fabryki procesorów. Zaskakujący jest jednak fakt, ze ta ma znaleźć się w USA, a dokładniej w Teksasie. To natomiast oznacza, że będzie ona skupiona na przyjmowaniu zamówień od lokalnych producentów, a nie do własnych zastosowań. Tym samym Samsung może zechcieć odbić część amerykańskich klientów TSMC. Mimo to jeszcze w 2019 roku taka lokalizacja zakrawałaby o szaleństwo. Dziś jednak wiadomo, że ma ona sens.

Fabryka procesorów Samsunga w USA

Fabryka procesorów Samsunga w USA

Koreański gigant na naszych oczach realizuje masywny program ekspansji. Lokalna fabryka miałaby przekonać takie firmy jak Qualcomm, Intel, i Tesla, czy Apple do składania zamówień u Samsunga. Owszem, produkcja w USA oznacza wyższe koszty. Jednak także krótszy łańcuch dostaw, a także możliwość rozbicia zamówień na pochodzące z kilku państw. To właśnie brak tego aspektu okazał się kluczowym problemem wielu firm podczas pierwszej fali pandemii. Nawet brak pojedynczego elementu produkowanego w kraju, gdzie były zamknięte fabryki, całkowicie zatrzymywał produkcję. Budowa fabryki w Stanach Zjednoczonych jest więc dla lokalnych firm gwarantem bezpieczeństwa.  

Zobacz też: Praca zdalna – nowe trendy na rynku pracy IT i czy płeć ma znacznie dla pracodawców?

To jednak nie koniec rewelacji. Nowa fabryka ma produkować układy w zaawansowanym procesie technologicznym 3 nm. To dałoby Samsungowi pewną przewagę jako globalnego lidera w produkcji chipów mobilnych, o ile rzecz jasna TSMC znów nie będzie pierwsze. Warto dodać, że sama zmiana procesu na 3 nm może zwiększyć ogólną wydajność nawet o 35%, a jednocześnie przekłada się na ogromne, bo aż 50% zmniejszenie zużycia energii i 45% zmniejszenie rozmiaru układu w porównaniu z technologią 7 nm. Jest więc na co czekać.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy