ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Testy sieci 10G

Brak szerokopasmowego internetu w twojej okolicy? Oto co powinieneś zrobić

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Co zrobić, jeśli miejsce, w którym przebywamy, charakteryzuje brak dostępu do szerokopasmowego internetu? Jakie są tego przyczyny i kiedy można spodziewać się zmiany? Na te pytania ma odpowiadać krótki poradnik wydany przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Brak szerokopasmowego internetu – przyczyny i rozwiązania

Dostęp do sieci ma 90,4% gospodarstw domowych w Polsce (dane z 2020 roku), w większości przypadków jest to internet szerokopasmowy. Z danych GUS wynika, że dysproporcja między dostępem do internetu na wsi i w miastach jest coraz mniejsza. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizujemy projekty budowy sieci dostępu do szybkiego internetu na obszarach wykluczonych – wiejskich lub słabo zurbanizowanych, które z komercyjnego punktu widzenia są długoterminowo nieopłacalne – wyjaśnia minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wciąż nie brakuje jednak miejsc, do których szybki internet nie dotarł. Ich mieszkańcom został poświęcony poradnik CPPC. Wynika z niego, że problem z dotarciem z szybkim internetem do niektórych lokalizacji wynika m.in. z braku uzupełnienia danych w urzędzie lub nieuregulowanej sytuacji prawnej terenu, przez który musi przebiegać podłączenie. W niektórych sytuacjach, żeby uzyskać dostęp do szerokopasmowego internetu, wystarczy skontaktować się z operatorem tworzącym swoją infrastrukturę w okolicy. Szczegóły na ten temat można znaleźć w poradniku CPPC.

Czytaj także: Człowiek nie może utracić kontroli nad AI – wytyczne Parlamentu Europejskiego

Do końca 2023 Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma objąć ponad 2 miliony gospodarstw domowych.

źródło: CPPC / KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy