Teraz, by sprostać wymaganiom 8K Association i zasłużyć na ich logotyp na produkcie, producenci telewizorów będą musieli bardziej się postarać. Sama rozdzielczość na odpowiednim poziomie przestanie być bowiem głównym kryterium, które miało gwarantować przyznanie wyróżniania. Widać też, że jakość 8K ma być przyszłością dla całej branży i jak wiele na to wskazuje, może być w tym ziarno prawdy.

8K Association zwiększa wymagania dla telewizorów

Samsung Neo QLED
Samsung Neo QLED

Jakoś obrazu to coś, co bardzo mocno wpływa na jakoś przyswajania treści. Wprawdzie nie u każdego w domu znajdują się już telewizory, które potrafią obsługiwać rozdzielczość 4K, nie mówiąc już o 8K, ale z czasem będzie się to zmieniało. Patrząc na to, jak wiele treści przyswajamy teraz w domach ze względu na pandemię, jakość obrazu będzie dla nas jeszcze ważniejsza. Dlatego też 8K Association, czyli stowarzyszenie zajmujące się promocją oraz rozwojem 8K, zmienia trochę zasady przyznawania swojego certyfikatu.

Do tej pory głównym wyznacznikiem była sama rozdzielczość (7680×4320 piskeli), ale także jasność powyżej 600 nitów czy obecność łącza HDMI 2.1. Teraz do tego dojdą jeszcze wymagania odnośnie większej liczby standardów dekodowania wideo tak, by zwiększyć dostępność do treści w jakości 8K. Obecnie liderem wśród producentów, którzy mają w ofercie telewizory z obsługą 8K i certyfikatem 8K Association, jest Samsung. I wygląda na to, że producent będzie starał się wprowadzić na rynek więcej telewizorów z nowym standardem.

Zobacz też: Nowa Sony Xperia Compact – smartfon w rozmiarze, którego potrzebujemy.

W tym specyficznym czasie, kiedy wspólne oglądanie filmów w kinie nie jest możliwe, telewizor z dużym ekranem i bardzo wysoką rozdzielczością 8K stanowi alternatywę, z której można skorzystać bez wychodzenia z domu. Dzięki wsparciu organizacji 8K Association w promowaniu standardów obejmujących jakość dźwięku i obrazu oraz standardów interfejsu, spodziewamy się, że jeszcze więcej użytkowników wybierze telewizory 8K. Mamy nadzieję, że w tym roku treści 8K, staną się bardziej powszechne, oferując niezrównane wrażenia, pozwalające jeszcze bardziej poczuć się niczym na sali kinowej.

Dan Schinasi, Director of Product Planning w firmie Samsung Electronics America

Źródło: Samsung informacja prasowa

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.