Parlament Europejski przyjął wytyczne dotyczące wykorzystania AI – wynika z nich, że człowiek nie może utracić kontroli nad sztuczną inteligencją. Eurodeputowani zdecydowali, że należy objąć tę technologię odpowiednim nadzorem. Chodzi o to, by człowiek mógł ją wyłączyć lub skorygować jej działania w przypadku nieprzewidzianych zachowań.

Człowiek nie może utracić kontroli nad AI – oto konkretne wytyczne Parlamentu Europejskiego

W kwestii norm dotyczących sztucznej inteligencji eurodeputowani nie byli jednomyślni. Parlament Europejski przyjął dokument przy 364 głosach za i 274 przeciw. 52 europosłów wstrzymało się od głosu.

Niniejsze sprawozdanie ma na celu określenie ram przypominających, że w każdej dziedzinie […] AI musi pozostać wyłącznie narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji lub pomagającym w działaniach – powiedział prezentujący wytyczne przed PE francuski europoseł Gilles Lebreton.

Oto co konkretnie wynika z przyjętych przez eurodeputowanych wytycznych:

  • Godność ludzka i prawa człowieka powinny być brane pod uwagę we wszystkich zastosowaniach AI, szczególnie w obronności.
  • Stosowanie tzw. śmiercionośnych autonomicznych systemów broni powinno być zakazane. Decyzję o korzystaniu z takich systemów powinien zawsze podejmować człowiek.
  • Unia Europejska wraz z ONZ, a także społecznością międzynarodową powinna przyjąć na siebie główną rolę w tworzeniu norm prawnych dotyczących wykorzystania AI w sektorze wojskowym.
  • W opiece zdrowotnej i sądownictwie AI nie może zastępować kontaktu z człowiekiem lub prowadzić do dyskryminacji. Ostateczne decyzje powinien podejmować człowiek.
  • Jeśli decyzje dotyczące danego człowieka są podejmowane przy użyciu AI, to taka osoba powinna o tym wiedzieć i móc się od tego odwołać.
  • Służby państwowe powinny mieć zakaz używania AI do monitorowania lub oceniania obywateli w jakiejkolwiek formie.

Czytaj także: Dziecięca pornografia na Twitterze – pomogła dopiero interwencja organów ścigania

Wytyczne zawierają również sugestie dotyczące tzw. technologii deepfake. Ma ona potencjał m.in. do szerzenia dezinformacji i wpływania na wyniki wyborów w poszczególnych państwach. Eurodeputowani chcą, by twórcy tego typu materiałów musieli je oznaczać jako nieoryginalne. Przyjęty w Parlamencie Europejskim dokument zawiera także zapis o konieczności przeprowadzenia badań nad tą technologią. Cel takich działań to wypracowanie metod zapobiegania niepożądanym skutkom społecznym wynikającym z użycia technologii deepfake.

źródło: euroPAP News

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.