ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Układ sześciu gwiazd

Sześć gwiazd w jednym układzie – niesamowite odkrycie astronomiczne

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Sonda NASA TESS odkryła odległy układ gwiazd, o którym naukowiec Brian Powell mówi, że istnieje wbrew wszelkim przeciwnościom. Powell jest naukowcem zajmującym się danymi w NASA High Energy Astrophysics Science Archive Research Center. System gwiezdny, o którym mowa nazywa się TIC 168789840 i jest oddalony od nas o 1900 lat świetlnych. I mimo jego gigantycznych wręcz rozmiarów, trudno tutaj mówić o układzie planetarnym.

Układ sześciu gwiazd

Układ sześciu gwiazd

Układ gwiazdowy składa się z trzech par gwiazd podwójnych, które krążą wokół trzech różnych środków masy. Trio gwiazd podwójnych jest ze sobą związane grawitacyjnie, okrążając centrum galaktyki jako pojedynczy system gwiezdny. Wiele z układów gwiazdowych odkrytych przez TESS to układy potrójne i poczwórne. Gdy odkryto TIC 168789840, naukowcy byli zaskoczeni dość nietypowymi zmianami jasności tego układu. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobieństwo zidentyfikowania układów z większą liczbą gwiazd niż cztery na podstawie samej fotometrii jest znikome. Naukowcy uważają również, że prawdopodobieństwo uformowania się układów z więcej niż czterema gwiazdami jest niewielkie. Niewielkie nie oznacza jednak zerowego, zwłaszcza że Wszechświat jest ogromny. 

Zobacz też: Czy to koniec serii Galaxy Note? Zdania są podzielone, a Samsung interweniuje

Naukowcy mają trudności z identyfikacją tego typu układów, ponieważ powodują one problemy z algorytmami używanymi do identyfikacji gwiazd. Na razie nie potwierdzono istnienia egzoplanet w tym układzie. Naukowcy wiedzą, że dwa z układów podwójnych orbitują niezwykle blisko siebie, tworząc swój własny podsystem poczwórny. Naukowcy uważają, że wszelkie planety krążące wokół tej gromady zostałyby prawdopodobnie wyrzucone lub pochłonięte przez jedną z czterech gwiazd. Trzeci układ podwójny znajduje się dalej, okrążając pozostałe dwie gwiazdy raz na 2000 lat. To sprawia, że możliwe jest istnienie egzoplanet orbitujących wokół niego. Jak dokładnie uformował się układ sześciu gwiazd jest tajemnicą. Jednak to bardzo interesujące, że w ogóle istnieje. 

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy