5G dopiero się rozkręca. Większość osób w Polsce wciąż nie ma dostępu do sieci najnowszej technologii. Zmiany w przemyśle i biznesie dzięki tej technologii wciąż pozostają w sferze — miejmy nadzieję, że nieodległej — przyszłości. Dlatego też raport na temat zmian, jakie ma przynieść sieć 6G może wydawać się czymś nierealistycznym. W końcu nie tylko stworzenie tej technologii ma tu znaczenie, ale także jej wdrożenie. Mowa tu więc bardziej o przewidywaniach tego, co się stanie za kilkanaście lat. Mimo to daje nam wgląd w to, czego możemy się spodziewać.

Jaką przyszłość przyniesie 6G?

Jaką przyszłość przyniesie 6G?

Oczekuje się, że technologia komunikacji następnej generacji otworzy bramę terabitowych przepustowości i mikrosekundowych opóźnień. Ma to umożliwić bezprzewodowy przesył obrazów holograficznych. Kolejną kwestią jest widmo takiego sygnału. To ma mieścić się w zakresie od 300 GHz do 3 THz. Mowa więc o zakresie, który zalicza się już do podczerwieni. Ta bowiem rozciąga się od 300 GHz do 400 THz. Tym samym ekranowanie takiego promieniowania będzie niezwykle łatwe i zasłanianie widoczności optycznej pomiędzy nadajnikami może stanowić problem. Warto podkreślić, że z podczerwieni korzystają na przykład piloty do telewizora. 

Zobacz też: Warner Bros. Pictures ma nowe logo – zobaczcie, jak wygląda

Co do urządzeń 6G, raport mówi, że będą one wymagały większej mocy i zastosowania odpowiednich materiałów. Pewnym wyzwaniem będzie także budowa dedykowanych anten. Najbardziej optymistycznym terminem ukończenia standardu 6G jest 2028 rok.

Zastosowania 6G

Wraz z tak dużym wzrostem prędkości, poszerza się również zakres zastosowań. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych zastosowań, które skorzystają z technologii następnej generacji: 

  • Strumieniowanie wideo 8K/16K.
  • Bezprzewodowy przesył holograficzny obrazów/wideo (HoloPortation).
  • Mikrosekundowe opóźnienia umożliwią sterowanie maszynami w czasie rzeczywistym. Np. roboty rolnicze.
  • Cyfrowe repliki — interakcja między światem cyfrowym i fizycznym dzięki mieszanej rzeczywistości i sztucznej inteligencji.
  • Wielomodalne, wielomiejscowe aplikacje AR/VR 16K
  • Mapy 3D 4K ADAS (zaawansowane systemy wspomagania kierowcy).

Warto jednak pamiętać, że to wciąż spekulacje na temat tego, do czego sieć 6G nam posłuży.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.