Karty graficzne Nvidia z serii GeForce RTX 30 oraz ich architektura Ampere nie należą do energooszczędnych. Jednak dzięki odpowiedniemu zarządzaniu energią i systemowi chłodzenia, można wprowadzić to rozwiązanie do systemu Mini-ITX. Palit Microsystems jest pierwszym producentem kart graficznych, który zmniejszył te karty do tego stopnia, że bez problemu zmieszczą się w większości miniaturowych obudów dwuslotowych. Oszczędności nie polegają więc na wysokości karty, a na jej długości. 

RTX 3060 dla Mini-ITX

RTX 3060 dla Mini-ITX

Tak naprawdę mowa tu o aż czterech kartach graficznych. Są to: Palit GeForce RTX 3060 StormX, Palit GeForce RTX 3060 StormX OC, Gainward GeForce RTX 3060 Pegasus oraz Gainward GeForce RTX 3060 Pegasus OC. Parametry tych kart są jednak niemalże bliźniacze. Ich sercem jest układ Nvidia GA106-300 z 3584 rdzeniami CUDA oraz 12 GB pamięci GDDR6. Wszystkie cztery karty graficzne Mini-ITX GeForce RTX 3060 wykorzystują dwuslotowy system chłodzenia z jednym wentylatorem i mają cztery wyjścia obrazu. Oznacza to trzy złącza DisplayPort 1.4a oraz jeden port HDMI 2.1. Systemy chłodzenia są ukryte za różnymi maskownicami. Nie da się więc na oko określić, czy się czymś od siebie różnią. Podobną zagadkę stanowi sama konstrukcja płytki drukowanej. 

Zobacz też: Ciąg dalszy rewolucji – iMac 2021 jedną z największych nowości Apple

Według portalu Tomshardware karty mają pobierać do 170 W i są wyposażone w jedno ośmiostykowe, pomocnicze złącze zasilania PCIe. To może być pewien problem, ponieważ nie wszystkie zasilacze SFX oferują tego typu złącze. Same płytki mają natomiast wymiary 170 × 125 mm, co jak najbardziej wpisuje się w standard Mini-ITX. Karty graficzne Mini-ITX GeForce RTX 3060 Palit i Gainward oferują domyślny zegar procesora graficznego o częstotliwości 1320 MHz i tryb turbo do 1777 MHz. Producent nie zdradził jednak taktowania w przypadku kart OC. Niestety, podobnie sytuacja wygląda z cenami i dostępnością. Na pewno nie będą to jednak tanie urządzenia. Miniaturyzacja zawsze generuje dodatkowe koszty.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.