EMA kradzież danych o szczepionkach

Hakerzy wykradli dane na temat szczepionek – EMA podkreśla, że doszło do manipulacji

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Na temat szczepionki na COViD-19 pojawiło się wiele kłamstw. Jak chociażby twierdzenie, że może ona zmienić DNA. I zanim przejdziemy dalej, obalmy od razu ten mit. Otóż RNA nie może zmienić DNA, ponieważ jest jednoniciowe. Tak zwana odwrotna transkrypcja jest możliwa tylko w  przypadku retrowirusów, ponieważ te posiadają dwie nici RNA. I nie, koronawirusy się do nich nie zaliczają. To jednak dopiero początek fałszywych informacji na temat szczepień. Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzega natomiast, że na skutek działań hakerów wkrótce zaleje nas ich istna masa.

EMA: hakerzy wykradli i sfałszowali informacje na temat szczepionek

EMA kradzież danych o szczepionkach

Według EMA hakerzy wykradli informacje na temat szczepionek od BioNTech-Pfizer i Moderny. Do włamania miało dojść w zeszłym miesiącu. Na jego skutek hakerzy uzyskali dostęp do dokumentów i e-maili związanych ze zgłoszeniami regulacyjnymi dotyczącymi szczepionek Covid-19. Agencja podaje, że niektóre z wykradzionych dokumentów wyciekły do sieci. Podkreśla jednak, że znalazły się tam w zmodyfikowanej formie. 

Część danych przed publikacją została sfałszowana przez sprawców w sposób, który mógł podważyć zaufanie do szczepionek.

— Podkreśla EMA w oświadczeniu. 

Zobacz też: Tydzień Xiaomi, czyli wszystkie smartfony Redmi o 10% taniej – oto lista i ceny

Chociaż EMA nie ujawniła, jakie informacje zostały zmienione, podkreśla, że pojawiło się wiele komentarzy dopisanych przez hakerów, zdań wyrwanych z kontekstu, a także modyfikacje ich treści. Nie wiadomo jeszcze, kto stał za atakiem na EMA, ani co  te osoby chcą osiągnąć. Pierwotny wyciek pojawił się na rosyjskich stronach, jednak nie jest to ostatecznym dowodem, gdyż sprawcy mogli chcieć zmylić trop. Możliwe, że wkrótce internet zostanie zalany przez falę informacji dotyczących szkodliwości szczepionek przeciwko COVID-19. 

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy