Telefon komórkowy z tarczą do wybierania numerów. Brzmi to jak absurd, lub żart godny lat 90., prawda? No cóż, kilka miesięcy temu przekonaliśmy się, że jest to projekt godny naszych czasów. To, co było jedynie hobbistyczną zabawą pewnej uzdolnionej pani inżynier, dziś stało się produktem komercyjnym. Chociaż skierowany jest on raczej do dość wąskiej grupy odbiorców. Przede wszystkim do osób, które są zainteresowane najbardziej nietypowym telefonem tylko do dzwonienia, jak i tych, które są w stanie złożyć go same.

Telefon komórkowy z tarczą w sprzedaży

https://android.com.pl/news/322737-komorka-z-tarcza-4g-projekt/

Nie oznacza to jednak, że urządzenie to powstało, aby na siebie zarabiać. Co to, to nie. Większość informacji o projekcie, od szczegółów sprzętowych po oprogramowanie, jest udostępniana jako open source. Jednak zainteresowani wciąż musieli szukać własnych komponentów i materiałów, nie wspominając już o wyczerpującym zadaniu lutowania i programowania, by tylko coś zadziałało

Zobacz też: Kolejna marka smartfonów znika z rynku, choć mało kto za nią zatęskni

Urządzenia Open Source

Na ratunek przychodzi tutaj firma Sky`s EDGE, która została założona przez samą autorkę projektu. Jak sama podkreśla:

Idea posiadania firmy jest dla mnie trochę niesmaczna. Jednak tak bardzo jak lubię pracować w badaniach, nie lubię nie mieć całkowitej swobody twórczej. Moim pomysłem w Sky’s Edge jest to, że mogłabym robić to, na co mam ochotę, pod warunkiem, że te rzeczy mogłyby być rozwijane jako realne produkty, które finansowałyby całe przedsięwzięcie.

Pracuję z ludźmi, którzy czują się ograniczeni pracą w formalnym środowisku badawczym (posada w państwowym laboratorium) i często marzyłam o stworzeniu własnego laboratorium, w którym ludzie mogliby pracować nad tym, co chcieliby robić. Myślę, że ten rodzaj nieskrępowanej kreatywności zawsze wygrywa. Skąd jednak biorą się pieniądze? Cóż, rozwój produktów open source… albo jako bezpośredni rezultat pomysłowości, albo jako efekt uboczny nierynkowych, ale wyjątkowych pomysłów. Może Sky’s Edge mógłby nawet przekształcić się w pewnego rodzaju kolektyw open source.

Nie jestem z resztą sama. Marcin Jakubowski doszedł już do tych samych wniosków i wiele zrobił, aby wesprzeć moje dzieło. Ma tutaj świetny wykład TED i rozpoczął Ekologię Otwartego Oprogramowania, której misją jest wspieranie idei, że rozwój produktów zamkniętych powinien odejść do przeszłości.

Zestaw dla majsterkowiczów

Firma Sky’s Edge, oferuje teraz łatwiejszy sposób w postaci zestawu dla majsterkowiczów, który wymaga jedynie pewnego montażu przy użyciu śrubokręta. Pakiet wyceniony na 390 USD zawiera wszystko, co jest potrzebne do funkcjonalnego telefonu 4G. Dlaczego jednak nie jest złożony? No cóż, taki ruch pozwala firmie pominąć konieczność zdobywania licencji FCC. Urządzenie oferuje łączność 4G/3G/2G dla połączeń i SMS-ów, mały wyświetlacz e-ink, i oczywiście tarczę wybierania numerów. Jedną z największych zalet urządzenia, poza tarczą, ma być zewnętrzna antena. Dzięki niej telefon ma mieć zasięg nawet w miejscach, gdzie żaden inny nie jest w stanie go złapać. 

Źródło: Sky`s EDGE

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.