ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
JingOS

JingOS – Linux, który wygląda jak iPadOS i wcale się tego nie wstydzi

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

JingOS ma pojawić się pod koniec tego miesiąca, ale już teraz można spojrzeć na to, jak się prezentuje. Twórcy mówią otwarcie, że dla nich to pierwsza tego typu dystrybucja Linuxa, która wygląda, jak iPadOS. Tym samym, użytkownicy będą mogli korzystać z systemu przypominającego ten od Apple, ale na zupełnie innych sprzętach, niż z logiem nadgryzionego jabłka.

JingOS – Linux w stylu Apple

Jak przekonują twórcy JingOS, ich dystrybucja Linuxa ma sprawić, że korzystanie z tabletów będzie wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem. Jednocześnie ma zapewniać funkcjonalność oraz wygląd zbliżony do iPadOS, ale też te same możliwości, które cenią sobie użytkownicy Linuxa. Innymi słowy, system wygląda jak ten na iPadach, ale ma jednocześnie sprawiać, że da się na nim skorzystać m.in. z terminala. Sam system ma działać na sprzętach pozwalających na dotykową obsługę ekranów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać także z myszki czy klawiatury. Tym samym tworząc dla siebie stanowisko do pracy.

Twórcy JingOS przekonują nas w swoim filmie promocyjnym, że nie ma lepszego rozwiązania do pracy, niż właśnie tablety. Wprawdzie nie każdy musi się z tym zgadzać, to mimo wszystko w ich słowach jest trochę racji. Patrząc na to, jak wygląda sam system, można odnieść wrażenie, że inspiracja systemem Apple to mało powiedziane. Belka powiadomień czy samo centrum kontroli wyglądają bardzo podobnie do tego, co oferuje na swoich sprzętach firma z Cupertino.

Zobacz też: Android Auto 6.0 już dostępne – co nowego przynosi?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, JingOS nie jest jeszcze dostępny, ale ma się to stać do końca tego miesiąca. Firma przetestowała swoje rozwiązanie na dwóch sprzętach (Surface Pro 6 oraz Huawei MateBook 14), ale docelowo ma ono działać na znacznie większej liczbie urządzeń. Ciekawe tylko, kiedy Apple zdecyduje się na wystosowanie do JingOS stosownego pisma, bo patrząc na system, możemy być tego niemal pewni.

Źródło: JingOS / GizmoChina

Sprawdź najnowsze wpisy