ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PGE nawiązuje współpracę z Ørsted

Polscy giganci energetyczni łączą siły w walce o czystą energię

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Problem z odnawialnymi źródłami energii jest taki, że są zawodne. Słońce świeci tylko w dzień, a i wiatr nie zawsze wieje. Są jednak miejsca, gdzie można się go spodziewać znacznie więcej, niż w innych. Na przykład otwarte morze. W końcu gdyby nie było tam dużo wiatru, to taki wynalazek jak żagiel nie miałby najmniejszego sensu. Dlatego też budowa morskich farm wiatrowych ma tak dużo sensu. Jest to jednak zwykle bardzo droga i złożona inwestycja. Taka, która wymaga współpracy, a nie konkurencji.

Tauron, Enea i PGE budują morską farmę wiatrową

Tauron, Enea i PGE budują morską farmę wiatrową

Przynajmniej z takiego założenia wyszły Tauron, Enea i PGE, które wspólnie mają budować morską farmę wiatrową. Ci liderzy polskiej energetyki właśnie podpisali w tej sprawie porozumienie. Sama farma ma spełnić kilka celów. Od ochrony klimatu, po zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mowa tu o mocy od 8 do 11 GWh do 2040 roku. Warto dodać, że obecnie w Polsce produkuje się około 40 GWh. Oznacza to, że morskie farmy wiatrowe byłyby w stanie teoretycznie zaspokoić aż 25% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zobacz też: Aktualizacja oferty Netflixa z trzech ostatnich dni. Dodano 3 nowości, ale także co nieco usunięto

Spośród polskich przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa PGE jest liderem  w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i dysponuje najbardziej rozległą wiedzą na temat realizacji tego rodzaju przedsięwzięć. Dzięki temu porozumieniu możemy razem z Tauronem i Eneą zwiększyć nasze szanse w procesie ubiegania się o pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych oraz zwiększyć możliwości finansowania rozwoju projektów inwestycyjnych w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. Rozwój morskich projektów wiatrowych to także ogromny impuls inwestycyjny dla całej polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Podpisywany dziś list intencyjny to pierwszy krok do powołania przez PGE, Eneę i Tauron spółki, której celem będzie rozwój morskiej energetyki wiatrowej.

– Powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wykorzystanie potencjału energetycznego Morza Bałtyckiego wymaga zbudowania sprawnego mechanizmu finansowania, współpracy polskich firm oraz specjalistycznych kompetencji. Dzisiejsze porozumienie przyniesie efekt synergii przy budowie polskich mocy wiatrowych na morzu.

— Dodał Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Morska energetyka wiatrowa zajmuje niezwykle istotne miejsce w planach rozwojowych Grupy Kapitałowej Enea. Dzisiejsze formalne nawiązanie współpracy trzech Spółek pozwoli nam stać się dużo bardziej konkurencyjnymi na wymagającym rynku offshore, co w konsekwencji znacząco przyspieszy i wzmocni nasze działania w tym segmencie biznesowym.

— Stwierdził Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei.

Źródło: PGE

Sprawdź najnowsze wpisy