Narzędzia sprzed 2 milionów lat

Odkryto ślady aktywności ludzkiej sprzed 2 milionów lat

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Afryka nie bez powodu jest nazywana kolebką ludzkości. Niemal wszystkie dowody wskazują na to, że ludzkość powstała właśnie na Czarnym Lądzie. Oczywiście jest masa osób, które twierdzą, że było zgoła inaczej, jednak zwykle te same osoby opowiadają o Wielkiej Lechii. Wróćmy więc do realnego świata realnej nauki. Otóż naukowcy odkryli właśnie, że na terenie Tanzanii odkryto kamienne narzędzia datowane na 2 miliony lat. 

Narzędzia sprzed 2 milionów lat

Wyniki badań na ich temat zostały niedawny opublikowane przez naukowców z Kanady i Tanzanii współpracujących z partnerami w Afryce, Ameryce Północnej i Europie. Cały zespół pracuje wspólnie nad opisem dużego zespołu narzędzi kamiennych, kości kopalnych i odczynników uzyskanych z materiałów dentystycznych i roślinnych. Naukowcy prowadzący badania zbadali również drobne mikroskopijne odłamki krzemionki  inne elementy, które mogły posłużyć ówczesnym ludziom. Naukowcy twierdzą, że zebrane dane przedstawiają najwcześniejsze dowody na działalność człowieka w Wąwozie Oldupai, sięgające około 2 milionów lat wstecz. 

Zobacz też: Touch ID powróci w nowym iPhone, którego nazwa będzie zaskoczeniem

Narzędzia kamienne zostały odkryte na stanowisku należącym do kultury określanej przez archeologów jako Oldowan. Odkrycie to pokazuje, że starożytni ludzie używali narzędzi miliony lat temu. Skupiska zarówno narzędzi kamiennych jak i skamieniałości zwierzęcych pokazały, że ludzie i fauna gromadzili się wokół źródeł wody. Badania wykazały, że wcześni ludzie nosili ze sobą skały, których używali jako narzędzi. Te natomiast zostały pozyskane z odległych źródeł oddalonych o 12 km na wschód. Warto podkreślić tutaj, że nie chodzi tu o nasz gatunek, czyli Homo Sapiens. Badacze odkryli tam szczątki Homo Habilis, czyli człowieka zręcznego. Wiele wskazuje na to, że był on jednym z naszych przodków, jednak zaliczał się do odmiennego gatunku, a budową było mu bliżej do współczesnych małp człekokształtnych.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy