Rywale Intela już dawno zeszli z procesem technologicznym grubo poniżej 10 nm. Tym samym pozostawili firmę w bardzo trudnej sytuacji. Niebiescy muszą wziąć się za siebie, inaczej ich pozycja będzie tylko słabnąć. Co prawda wciąż dominują w przypadku serwerów i laptopów, jednak w przypadku tych pierwszych zagrażają im układy ARM, natomiast jeśli chodzi o laptopy, to nowe Ryzeny prezentują się nad wyraz dobrze.  Gigant będzie więc musiał ostro walczyć nie tylko o odzyskanie dawnej pozycji, ale nawet o utrzymanie obecnej.

Plany Intela na przyszłość

Plany Intela na przyszłość

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że dyrektor generalny Intela, Bob Swan, ustąpi ze stanowiska. Jego następcą zostanie prezes VMware Pat Gelsinger, który ma doskonałe przygotowanie, ponieważ wcześniej przez 30 lat pracował w firmie Intel i odegrał kluczową rolę w przygotowaniu procesora 80486, znanego również jako i486. Oczywiście, to 386 był kluczowy dla sukcesu Niebieskich, jednak to i486 ugruntował pozycję firmy. Zgodnie z raportem z Oregonu, przyszły dyrektor generalny zorganizował w tym tygodniu spotkanie wszystkich pracowników, na którym poinformował ich o nowym kierunku rozwoju firmy. Jednym z nich będzie walka z Apple. 

Zobacz też: MacBook Pro 2021, czyli same pozytywne niespodzianki

Zacznijmy od najważniejszego: Intel zleci produkcję układów w 5 nm TSMC. Co więcej, w  przyszłości współpraca ta ma obejmować również układy 3 nm. Tym samym Niebiescy nadrobią braki względem Czerwonych w kontekście procesu technologicznego. Wydał przy tym dość jednoznaczny komunikat wycelowany w Apple:

Musimy dostarczać do ekosystemu PC lepsze produkty, niż cokolwiek zrobiła do tej pory lifestylowa firma z Cupertino. Dobrze wykonana praca sprawiła, że Intel stał się liderem w każdym aspekcie i możemy to powtórzyć. Fabryki, są siłą i duszą firmy i musimy się na nich skupić.

Jak widać, współpraca z TSMC wcale nie oznacza, że firma zamierza w jakimkolwiek stopniu zmniejszyć nacisk na rozwój własnej technologii. Uwagę przykuwa także dość kąśliwe odwołanie się do Apple, które postanowiło zrezygnować z procesorów Intela na rzecz własnych układów wykonanych w architekturze ARM

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.