ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rosja opuści ISS

ISS dostanie nowe panele fotowoltaiczne – prezentują się okazale

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

ISS znajduje się na orbicie okołoziemskiej od ponad dwudziestu lat. Moc dla stacji kosmicznej i eksperymentów na pokładzie pochodzi z czterech par paneli słonecznych zaprojektowanych na 15 lat. Te panele słoneczne działają nieprzerwanie od czasu rozmieszczenia pierwszej pary w grudniu 2000 roku. Dodatkowe pary paneli zostały dostarczone we wrześniu 2006, czerwcu 2007 i marcu 2009 roku. Jak łatwo się domyślić, czas na zmiany.

Zmiana paneli fotowoltaicznych na ISS

Zmiana paneli fotowoltaicznych na ISS

Pierwsza para paneli słonecznych dostarcza energię do ISS od ponad 20 lat. NASA twierdzi, że wykazują one oznaki degradacji, chociaż nie na tyle, aby z nich rezygnować. Aby zapewnić utrzymanie mocy wystarczającej do działania, NASA ogłosiła, że doda kolejne panele. Obecnie za zasilanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odpowiada osiem zespołów ogniw słonecznych. Rozszerzenie będzie natomiast dotyczyło sześciu z nich. Za nowe elementy ma odpowiadać spółka zależna Boeinga. Warto podkreślić, że ten producent samolotów jest także głównym wykonawcą stacji kosmicznej.

Zobacz też: Brak ładowarki w zestawie – Samsung wyciągnie wtyczkę także w innych modelach

Połączenie ośmiu oryginalnych, większych zespołów ogniw z mniejszymi i bardziej wydajnymi nowymi panelami przywróci produkcję energii elektrycznej z każdej z nich do poziomu zbliżonego do tego, który był generowany podczas pierwszej instalacji. Oznacza to 30-proceprocentowy wzrost mocy na potrzeby badań i eksploatacji stacji kosmicznych. Dzięki temu, że zostaną one dołączone do już obecnych zespołów, to będą wykorzystywały istniejące układy śledzenia słońca, dystrybucji energii elektrycznej. Jest to nie tylko znaczne zmniejszenie kosztów, ale także brak konieczności przeprowadzania bardziej inwazyjnych modernizacji samej stacji. Panele słoneczne mają trafić na pokład ISS jeszcze w tym roku.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najnowsze wpisy