Albicla ma wystartować już 20 stycznia, ale na ten moment o nowym serwisie społecznościowym nie wiadomo praktycznie nic. Jedyne informacje o nowym tworze ograniczają się do tego, że jego użytkownicy mają nie obawiać się tam cenzury. Ma być to odpowiedź na problemy, które dotykają niektórych użytkowników Facebooka czy Twittera. Czy to faktycznie będzie miejsce wolne od cenzury, a może jednak coś, gdzie do głosu będzie dochodziła jedynie jedna strona?

Albicla – nowy serwis społecznościowy

Albicla

Wygląda na to, że chęć posiadania własnego serwisu społecznościowego jest tak wielka, że zdecydował się na to Klub Gazety Polskiej. Jak zapowiedział Tomasz Sakiewicz, dziennikarz i redaktor naczelny Gazety Polskiej, ma być to miejsce pozbawione cenzury. I to właściwie tyle, co na temat serwisu już wiadomo, choć jego start zapowiedziano na 20 stycznia. Powstała strona internetowa, gdzie można się będzie zalogować, ale nie poznaliśmy ani wyglądu serwisu, ani tego, jak będzie on działał. Nie przedstawiono także tego, czym dokładnie ma być „brak cenzury” i czy faktycznie, będzie tam można mówić o wszystkim.

Sama nazwa pokazuje, że będzie to serwis stworzony przez i dla Polaków. Albicla to skrót od łacińskiego wyrażenia „aquila alba”, które oznacza „orzeł biały”. Jednak logotyp serwisu w żadnym stopniu do tego nie nawiązuje. Ostatnio zrobiło się głośno o innym serwisie, który także miał likwidować problem cenzury w mediach społecznościowych, a mianowicie WolniSłowianie. Czy Albicla będzie podobnym tworem? Tego powiedzieć się jeszcze nie da. Nie wiadomo także, z czego będzie się utrzymywał serwis, choć można podejrzewać, że Gazeta Polska będzie go w jakimś stopniu finansować lub zrobią to sami użytkownicy ze swoich datków.

Zobacz też: DuckDuckGo coraz popularniejsze wśród osób szukających prywatności.

Albicla ma nie ograniczać wolności wypowiedzi tak, jak zrobił to Twitter czy Facebook w przypadku Donalda Trumpa oraz wielu innych użytkowników. Sądzicie, że tak naprawdę będzie?

Źródło: WirtualneMedia

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.