ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Brakuje procesorów do smartfonów

Snapdragon z obsługą 32 GB RAM – nie trafi on jednak do smartfonów

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Qualcomm i Microsoft od lat starają się zepchnąć użytkowników Windowsa 10 w ramiona układów ARM. Robią to jednak niezwykle delikatnie i niezbyt pewnie. Dlatego też efekty ich pracy to raczej eksperymenty, a nie produkty, które są jakoś szczególnie poważnie traktowane przez rynek. Producent Snapdragonów najwyraźniej jednak postanowił przybrać o wiele bardziej zaangażowaną postawę podczas projektowania najnowszego procesora dla komputerów ARM.

Snapdragon z obsługą 32 GB RAM

Snapdragon z obsługą 32 GB RAM

Postarajmy się przyjrzeć przyczynie takiego stanu rzeczy. Zacznijmy od tego, że ARM jest obecne w komputerach osobistych od wielu lat. Jednak Chromebooki i laptopy z Windowsem na tej platformie z punktu widzenia użytkowników indywidualnych zawsze były ciekawostką. Zwłaszcza że na tych pierwszych również dominują jednostki x86-64. Jednak dzięki decyzji Apple o przejściu na nową architekturę procesory tego typu przebiły się do świadomości konsumentów jako coś, co jest następcą obecnej generacji. Co więcej, z powodu pandemii rynek komputerów osobistych odżył. Te dwie kwestie są więc nowym motorem napędowym Qualcomma. 

Zobacz też: Pokemon UNITE – wszystko, co musisz wiedzieć. Nowe newsy i obrazki

Nowy procesor dla komputerów osobistych Qualcomma ma mieć swoją premierę jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak kiedy, a, jako że mamy styczeń, to niewiele nam to mówi. Znamy za to nazwę kodową nadchodzącego układu — SC8280 — chociaż ostatecznie będzie się on nazywał inaczej. Wiele wskazuje na to, że będzie on kontynuował linię Qualcomm Snapdragon 8cx. Możliwe więc, że oficjalnie będzie nosił miano 8cx Gen 3. Dotychczasowe modele obsługują do 16 GB RAM. Nadchodzący układ ma natomiast bez problemu sobie poradzić nawet z 32 GB RAM LPDDR4x. Obecnie jest on testowany właśnie w takiej konfiguracji na urządzeniu z 14-calowym ekranem. Co ciekawe, testy obejmują również jednostkę, którą wspiera pamięć LPDDR5. Ta jednak dysponuje zaledwie 8 GB RAM. Co więcej, niektóre z testowanych konfiguracji wspierają także łączność 5G. Możliwe, że to właśnie ona będzie głównym motorem napędowym dla ARM w laptopach z Windowsem 10. 

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy