Popularność DuckDuckGo w ciągu ostatnich tygodni wystrzeliła w górę. Wyszukiwarka internetowa, która jest już na rynku od dobrych kilku lat, nagle stała się wyjątkowo często używana. Czy to wynik jakiejś akcji promocyjnej? Absolutnie nie, ale nie jest też tak, że nagle zaczęliśmy dbać o prywatność. Tego typu zrywy są normalne, kiedy jeden z gigantów technologicznych ma jakieś problemy. Tym razem można stawiać na WhatsApp-a.

Popularność DuckDuckGo

DuckDuckGo wzrost popularności

Czasem jest tak, że chcemy wyszukać w Internecie coś, co nie do końca chcemy, by widział ktoś inny. Nie chodzi nawet o treści tylko dla dorosłych, ale nawet takie proste rzeczy, jak prezent dla kogoś bliskiego. W końcu, ilekroć szukamy czegoś w Google, to możemy być pewni, że reklamy podobnych produktów będziemy oglądać do czasu, aż pozbędziemy się ciasteczek. Takie profilowanie pod względem reklam jest praktyką, z której korzysta Google czy Facebook. Tryb incognito nie zapewnia 100-procentowej ochrony naszej prywatności, o czym przypomina nawet samo Google, kiedy przełączamy się na ten tryb.

Dlatego też powstają takie wyszukiwarki, jak DuckDuckGo. Tam najważniejsza ma być prywatność użytkownika. Brak śledzenia naszej aktywności czy możliwość tajnego wyszukiwania. To wszystko ma sprawiać, że Internet przestanie być taki przerażający pod względem kontroli naszych działań. Tak przynajmniej tłumaczą to twórcy DuckDuckGo na swojej stronie. I ostatnie dni przyniosły wyjątkowy wzrost zainteresowania wyszukiwarką. Popularność DuckDuckGo Wystrzeliła z początkiem tego miesiąca, a 11 stycznia było aż 102 251 307 zapytań. Wzrost zainteresowania prywatnością może być spowodowany tym, co dzieje się ostatnio wokół WhatsApp-a. Firma zapowiedziała zmianę polityki i choć teraz trochę etap jej wdrożenia opóźniła, nie zmienia swoich założeń.

Zobacz też: Dlaczego użytkownicy uciekają w WhatsApp?

DuckDuckGo z roku na rok staje się coraz popularniejsze. W całym 2010 roku przeprowadzono tam łącznie  16 413 461 wyszukiwań. W 2020 było ich już 23 653 663 401. Widać, że ochrona prywatności staje się dla nas coraz ważniejsza. Tylko czy za kilka miesięcy, kiedy sytuacja z WhatsApp przycichnie, dalej tak będzie?

Źródło: DuckDuckGo

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.