Elektroniczne wnioski o dowód

Profil Zaufany ma już ponad 9 milionów użytkowników – przypomnijmy jego historię

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Newsy

Ponad 9 milionów osób ma już założony Profil Zaufany. To właśnie on daje Polakom dostęp do e-administracji, dzięki której można załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Przypomnijmy sobie historię Profilu Zaufanego.

Ponad 9 milionów Polaków ma Profil Zaufany – wszystko zaczęło się jednak w 2011 roku

profil zaufany 9 milionów

Profil Zaufany powstał w 2011 roku. Do 2016 roku korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób i byli to głównie urzędnicy. Potem sytuacja nieco się zmieniła, jednak do 1 stycznia 2018 roku PZ miał tylko 1 324 438 użytkowników. Dopiero od 3 lat Profil Zaufany notuje bardzo duży wzrost popularności, co pokazują statystyki. 14 stycznia 2019 roku z profilu zaufanego korzystało 2 563 301 osób. Równo rok później ta liczba wzrosła do 4 780 989. 14 stycznia 2021 roku to już natomiast ponad 9 milionów użytkowników Profilu Zaufanego.

Na bardzo dużą popularność Profilu Zaufanego istotny wpływ ma pandemia, co przyznaje odpowiedzialny za cyfryzację minister Marek Zagórski. Zwraca on jednak również uwagę na to, że rosnące zainteresowanie PZ zaczęło się jeszcze przed koronawirusem.

Czytaj także: Profil Zaufany 80+ dla seniorów – nowa usługa ma ułatwić zapisy na szczepienia

Od początku roku Profil Zaufany założyło ponad 205 tysięcy osób. Najłatwiej PZ można założyć za pośrednictwem bankowości internetowej. Alternatywnym rozwiązaniem jest wizyta w stacjonarnym punkcie – na terenie polski jest ich ponad 1500. Ostatnia metoda to wideorozmowa z urzędnikiem – przy jej wyborze Profil Zaufany będzie jednak ważny tylko przez 3 miesiące, a nie przez 3 lata.

źródło: KPRM

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy