ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
aplikacja wykrywająca zakażenie koronawirusem

Aplikacja „wykrywająca zakażenie koronawirusem” – oszuści ponownie w akcji

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Newsy

Cyberprzestępcy nie próżnują i wciąż starają się nakłonić ludzi do instalacji złośliwego oprogramowania. Aplikacja wykrywająca zakażenie koronawirusem to ich kolejny pomysł – oczywiście program niczego nie wykrywa, może poza nieuwagą użytkownika, który postanowi ją zainstalować. Choć schemat działania oszustów pozostaje niezmienny, warto go przypomnieć, by nikt nie dał się nabrać.

Aplikacja „wykrywająca zakażenie koronawirusem” to kolejne oszustwo

Zastanawiasz się czy chorujesz na COVID-19☣️? Tą aplikacją tego nie sprawdzisz!Nasz zespół ostrzega przed nowym…

Posted by CERT Polska on Friday, January 15, 2021

Cyberprzestępcy rozsyłają wiadomości SMS, w których nakłaniają do instalacji aplikacji. Program rzekomo wykrywa zakażenie koronawirusem za pomocą nagrania kaszlu. Oszuści na przygotowanej stronie internetowej zastosowali hasło STOP COVID oraz charakterystyczne grafiki przedstawiające ludzi i wirusy – te elementy kojarzą się z rządowymi materiałami na temat koronawirusa.

Oszuści zamieścili na swojej stronie instrukcję instalacji aplikacji. Namawiają, by przejść do ustawień bezpieczeństwa w smartfonie i zezwolić na instalację oprogramowania z nieznanych źródeł i potwierdzić komunikat ostrzegawczy. Wtedy pobranie aplikacji będzie możliwe. Oczywiście nie należy tego robić. Postępując zgodnie ze wskazówkami oszustów, pobierzemy na smartfona złośliwe oprogramowanie z rodziny BlackRock.

Czytaj także: Ustawa o wolności słowa w sieci – minister chce kar do 50 mln zł dla portali społecznościowych

Złośliwa domena używana do dystrybucji to contact-tracing-app[.]site i jest już na naszej liście ostrzeżeń – informuje CERT Polska. Podejrzane wiadomości i aktywności związane z koronawirusem można zgłaszać na stronie incydent.cert.pl.

źródło: CERT Polska

Sprawdź najnowsze wpisy